Birlikte Sağlıklı Bir Ev Yaratalım!

Pureal olarak amacımız temizlik ürünleri satmanın ötesinde... Aşağıda nasıl sağlıklı bir ev yaratabileceğinize dair bilgiler bulacaksınız.

Parfümler ürün içerik listesinde parfüm (fragrance) olarak geçer ve genelde içerik listesinin sonlarında yer alır. Aslında tek bir içerik gibi gözükselerde içerisinde yüzlerce farklı, insan sağlığına ve çevreye zararlı kimyasallar içerebilmektedirler. 


Parfümler hayatımızın her alanındalar ve kokulara büyük oranda psikolojik olarak bağlılığımız var. Bir ürün almadan önce genellikle kokusuna bakıyor ve ona göre seçim yapıyoruz. Fakat bu parfümlerin insanlara ve çevreye karşı büyük zararları var. Bu yüzden parfüm içeren ürünler yerine organik veya vahşi toplanmış (wild-harvested) uçucu yağları içeren ürünleri deneyebilirsiniz. 


Parfümlerden kaçınmanın birkaç yolu var;


1. Öncelikle evinizdeki parfüm içeren ürünlerden kurtulmalısınız. Tüm kozmetik, temizlik va hava kokulandırıcı (parfümlerden yapılmış oda spreyleri, çubuklu difüzörler vb.) ürünlerin içeriklerini kontrol edin. Parfüm genellikle içerik listesinin sonunda yer alır.

2. Parfümlerden ve parfüm içerikli ürünlerden kurtulduktan sonra evinizde Pureal Derin Temizlik Yöntemi'ni uygulayın. 

3. Sonraki aşamada ürün satın alırken ise her zaman içerik kısmını kontrol edin. Artık çok sayıda marka parfümsüz ürünler üretiyor. Eğer koku istiyorsanız organik veya vahşi toplanmış uçucu yağlar içeren ürünler kullanın. Örneğin uçucu yağlar ile formüle edilmiş temizlik ürünleri, oda kokuları veya kozmetik ürünler gibi. 


Parfümsüz hayata alışmak başta zor gelse de kendinize, ailenize ve çevreye yaptığınız bu iyiliği her zaman hatırlayın!

Elektromanyetik dalgaların her ne kadar üzerine çok düşünmesekte evimizde tehlikeli olabilen toksinlerden biridir. Bu dalgalara bluetooth, cep telefonları, Wi-Fi, bebek monitörleri ve mikrodalgalar ile maruz kalıyoruz. 


Bu dalgalara olan maruziyeti azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var;


1. Kablolar kullanın. Mümkün oldukça bluetooth kullanmaktan kaçının. Buna kablosuz kulaklıklar, klavyeler, mikrofonlar ve hoparlörler dahil. 

2. Wi-Fi geceleri kapatın. Eğer bu zor geliyorsa zaman ayarlı otomatik kapanan prizler edinin. Ayrıca mümkün oldukça kablolu internet kullanın.

3. Mikrodalga fırın kullanmaktan kaçının. Bunun yerine yiyeceklerinizi ocakta veya fırında ısıtın. 

4. Geceleri telefonunuzu uçak moduna alın.

5. Kablosuz çalışan cihazlarınızı yatak odanızdan uzak tutun.

6. Bebek izleme cihazlarını seçerken kablolu olanlarına öncelik verin.  

Pestisit içeren ürünler genellikle evinizdeki böcek, sinek ve diğer tüm haşere öldürücü veya kovucu ürünlerdir. Pestisitler evinizdeki en zehirli ve sağlığa zararlı ürün grubudur. Evinizdeki pestisit veya pestisit içeren ürünler kapakları kapalı dahi olsa evinizin havasını kirletirler. Ayrıca antibakteriyel ürünler eğer alkol bazlı değilse genellikle pestisit içermektedir. 


Dahası var! Pek çok ürün, koruyucu olarak pestisit içerebilir. Mesela triklosan yerine hızla kullanılmaya başlanan ve genellikle kimyasal içerikli deterjan ve ev temizlik ürünlerinde yaygın olarak bulunan methylisothiazolinone (MIT) ve methylchloroisothiazolinone gibi koruyucular endokrin bozucu, sitotoksik, su yaşamına zararlı ve irite edici bir tür pestisittir. 


Bu yüzden her zaman etiket okuyarak pestisit içeren ürünlerden kurtulmaya çalışın. Örneğin doğal yöntemlerle haşerelerden kurtulmayı deneyebilir ve organik gıdalar tüketebilirsiniz. 


Pestisitler üzerine detaylı bilgi için tıklayınız.

Sıradan deterjanlar ve ev temizlik ürünleri kapakları kapalı dahi olsa evinizin havasını kirletmeye, size ve çevrenizdekilere risk oluşturmaya devam ederler. Marketlerde bulunan deterjan reyonlarındaki kokuları bir düşünün! 


Özellikle kimyasal içerikli temizlik ürünleri içerisinde onlarca farklı alerjen, astmajen, pestisit, kanserojen, endokrin bozucu, zehirli kimyasal ve parfüm bulundurabilir. Bu yüzden evinizdeki kimyasal içerikli temizleyicilerden kurtulun ve evinizin havasını temizlemesine yardımcı olun. Pureal Derin Temizlik Yöntemi'ni uygulayın ve yalnızca içerik listesini açıkca ve detaylı bir şekilde belirten ve ürün içeriklerinin EWG değeri 1 - 2 olan temizlik ürünlerini tercih edin. Unutmayın, Amerikan Akciğer Derneği (American Lung Association) aldığınız tüm ev temizlik ürünlerinin içeriklerini kontrol etmenizi öneriyor! 


Doğru temizlik ürünü nasıl seçilir? Yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Kişisel bakım ürünleri de tıpkı diğerleri gibi vücudunuzla direkt olarak temas eden ürün grubudur ve içerisinde parfüm ve yüzlerce farklı alerjen, astmajen, kanserojen ve endokrin bozucu barındırabilir. Bu yüzden yalnızca içerik listesini açık bir şekilde belirten (bu konuda deterjanlara nazaran şansılıyız, çünkü markalar içerik listelerini açıklamak zorundalar) ve içeriklerinin EWG değeri 1 - 2 olan ürünleri tercih edin.
Konvansiyonel tarım yöntemleriyle üretilen yiyecekler çok fazla sayıda pestisit içerir. Bu yüzden organik ve işlenmemiş yiyecekler tüketmek önemlidir. Eğer organik yiyecek tüketmek sizin için zorsa, EWG'nin her yıl hazırladığı en çok pestisit içeren 'Dirty Dozens' listesindeki yiyecekleri tüketmemeye çalışın. Dirty Dozens listesine ulaşmak için tıklayınız.
Su en önemli konulardan biri ve maalesef sularımız her geçen gün daha da kirleniyor. Çeşmemizden akan sularda onlarca farklı kirletici bulmak mümkün ve bu kirleticiler sizin için risk oluşturabilir. Bu yüzden su arıtma sistemleri almayı düşünebilirsiniz. Bu konu üzerine yazdığımız yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Plastikleri hayatımızdan çıkarmak zor olsa da buna değer! Plastiklerin doğaya verdiği zarar korkunç boyutta. Ayrıca içeriğiden bulunan BPA ve diğer pek çok kimyasal ile hayatımızı da tehdit ediyor. Bu yüzden mümkün oldukça cam ürünleri tercih edin. BPA hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.
PFAS'ler ismini çok duymasak da insan sağlığına ve çevreye oldukça zararlı kimyasallardır ve genellikle yanmaş yapışmaz tava ve tencerelerde, su geçirmez, leke tutmaz ürünlerde bulunabilir. Bu yüzden geleneksel ürünleri tercih edin ve sağlıklı bir ev nasıl yaratılır üzerine hazırladığımız blogları takip edin. PFAS'lar hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

chrome_reader_mode

Sağlıklı Ev Nasıl Yaratılır?

"Sağlıklı Ev Nasıl Yaratılır?" konusu üzerine yazılan makalelere ulaşmak için aşağıdaki alana tıklayınız!


chrome_reader_mode

EWG

EWG veritabanı hayat kurtarıcınız olabilir! Tüm ürünlerin içeriklerini EWG'den kontrol etmek için aşağıdaki alana tıklayınız!
chrome_reader_mode

Pureal Derin Temizlik ve Sağlıklı Ev Rehberi

Pureal Derin Temizlik ve Sağlıklı Ev Rehberi'ni okumak için aşağıdaki alana tıklayınız!