Ev temizlik ürünleri

Ev Temizlik Ürünleri ve Çamaşır Deterjanları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Doğal - organik temizlik ürünlerine geçmeye karar verdiniz. Bu harika haber! Fakat her marka aynı değil. Bu yüzden birkaç adıma dikkat ederek nasıl doğru ürünleri seçebileceğiniz göreceksiniz.

Ev temizlik ürünleri ve çamaşır deterjanları alırken dikkat edilmesi gereken 7 şey ile daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Yeni bir karar aldınız ve bebekleriniz, çocuklarınız, evcil hayvanlarınız, kendiniz ve çevre için artık evinizi ve çamaşırlarınızı doğal – organik – yeşil ev temizlik ürünleriyle ve çamaşır deterjanlarıyla temizlemeye karar verdiniz. Bu harika bir adım! Fakat her doğal veya organik temizlik ürünü eşit değil. Markalar “greenwashing” olarak adlandırılan, ürünlerinin, amaçlarının ve politikalarının çevre dostu olduğuna ikna etmek için aldatıcı bir şekilde pazarlama taktikleri kullanabiliyorlar.

Mesela pek çok farklı ibareleri ürünleri için kullanabiliyor. Fakat bu konuda analiz sonuçları veya sertifikaları gibi belgeler sunmuyorlar. Ayrıca markalar ürünleri hakkında çok genel ve bulanık ifadeler kullanarak tüketicileri yanıltabiliyorlar. Örneğin, içeriğinde düşük miktarda doğal ürün barındırarak doğal deterjan diyebiliyorlar veya %10 gibi düşük bir oran organik içerik kullanarak organik deterjan diyebiliyorlar. Peki ama temizlik ürünleri ve çamaşır deterjanları alırken nelere dikkat edilmeli? İşte çok önemli 7 detay...

 • İçerik Listesinin Tamamını, Net Bir Şekilde Açıklayan Markaları Tercih Edin.
 • Yalnızca Güvenilir Doğal Ürünleri İçeren Markaları Tercih Edin.
 • Narin Sürfaktan İçeren Ürünleri Tercih Edin
 • Tehlikeli Koruyucu İçeren Ürünlerden Kaçının
 • Parfüm ve Enzim İçeren Ürünlerden Kaçının
 • Enzim İçeren Temizlik Ürünlerinden ve Deterjanlardan Kaçının
 • Her Organik Sertifikalı Temizlik Ürünlerinin Tamamı Organik Değildir

  Ev Temizlik Ürünleri ve Çamaşır Deterjanları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  En çok karşılaşılan bir diğer olay ise markaların en çok bilinen zehirli kimyasallara odaklanarak (örneğin SLS, fosfat vb. gibi) ve ürünlerinin bunlar içermediğini ifade ederek, diğer zehirli kimyasalları deterjan ve temizlik ürünlerinde kullanabiliyor olması. İşte bu yüzde size doğal temizlik ürünleri alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir yazı hazırladık.

  İçerik Listesinin Tamamını, Net Bir Şekilde Açıklayan Markaları Tercih Edin.

   Doğal – organik temizlik ürünü satan markalar içerik listesini net bir şekilde açıklamıyor olabilir veya muğlak ifadeler (aniyonik yüzey aktif madde veya noniyonik yüzey aktif madde gibi) kullanıyor olabilir. Ayrıca markalar belli bir yüzdenin altında koydukları içerikleri belirtmeyebiliyorlar ve genellikle bu belirtilmeyen kısım koruyucular gibi tehlikeli olma ihtimali yüksek maddelerden oluşuyor.

   Markalar genellikle ürünlerini tanıtırken yüzdesini (%98 doğal içerik gibi) belirtirler. Eğer %2’lik doğal olmayan kısım içerik listesinde bulunmuyorsa, marka sizden kullandığı birkaç içeriği (koruyucu olma ihtimali yüksek) saklıyor olabiliyor. Bu yüzden içerik konusunda sadece transparan olan markaları tercih edin.

   Pureal olarak içerik konusunda %100 transparanız ve ürünlerin içeriklerini net ve eksiksiz bir şekilde belirtiyoruz. Ayrıca içeriklerin detayları hakkında da bilgi veriyoruz.  

   Yalnızca Güvenilir Doğal Ürünleri İçeren Markaları Tercih Edin.

    Her doğal ürün aynı zamanda güvenilir demek değildir. Bu yüzden EWG’ye göre yalnızca 1 ve 2 değeri verilmiş doğal içerikleri bulunduran ürünleri tercih edin. Bunun için EWG Skin Deep veri tabanına girin ve içeriklere kaç puan verildiğine bakın. Sadece 1 veya 2 puan alanları tercih edin. Bazı içerikler 1 – 4 gibi değerler almış olabilir. Bu kullanım miktarına göre belirlenmektedir. Size tavsiyemiz sadece 1 veya 2 puan alanları tercih etmeniz. EWG’den nasıl ürün taratabileceğiniz gösteren bir story hazırladık. Bunu Instagram hesabımızdan bulabilirsiniz.

    Pureal içerisinde alerjen bulundurmayan nadir bitkilerden biri olan ve EWG değeri en güvenilir 1 ve 2 olan papatyanın özünü kullanır ve Pureal Konsantresi rengini bu bitkiden alır.

    Narin Sürfaktan İçeren Ürünleri Tercih Edin

     Doğal – organik temizlik ürünleri üreten markalar Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) gibi sert yüzey aktif maddeler kullanıyor olabilir. Bu yüzden yalnızca coco-glucoside, decyl glucoside veya lauryl glucoside gibi bitkisel ve narin sürfaktanları kullanan markaları tercih etmenizi öneriyoruz.

     Pureal yalnızca coco-glucoside ve decyl glucoside yüzey aktif maddelerini kullanır. Bu maddeler hindistan cevizi ve GDO’suz mısırdan üretilir.

     Tehlikeli Koruyucu İçeren Ürünlerden Kaçının

      Doğal ve organik temizlik ürünleri satan markalar fenoksietanol gibi tehlikeli koruyucular kullanıyor olabiliyor. Bu yüzden yalnızca doğal koruyucu kullanan markaları tercih edin.

      Pureal içerisinde yüksek antioksidan içeren ve doğal koruyucu görevi gören sodium phytate kullanır. Bu ürün pirinçten elde edilmektedir.

      Parfüm ve Enzim İçeren Ürünlerden Kaçının

       Parfümlerin ne kadar tehlikeli olduğuna dair çok fazla yazı yazdık. Bu yazılarımıza bloğumuzdan ulaşabilirsiniz. Fakat parfümlere olan düşkünlüğümü bilen markalar doğal deterjan veya temizlik ürünü içerisinde parfüm kullanabiliyorlar. Yalnızca parfümsüz veya sadece organik uçucu yağ (özellikle narenciye uçucu yağlarında organik olanını tercih edin) içeren temizlik ürünlerini ve çamaşır deterjanlarını tercih edin. Bunun için içerik listesini okumanız yeterli. Eğer parfüm veya alerjenler yazıyorsa (d-limonen gibi) ürün parfüm içermektedir. Uçucu yağlar ise genellikle Latince isimleri ile yazarlar, örneğin – citrus x sinensis oil - gibi.

       Enzim İçeren Temizlik Ürünlerinden ve Deterjanlardan Kaçının

       Enzimler sert lekeleri parçalamak ve çıkarmak için katalizör görevi gören özel proteinlerdir. Genellikle içerik listesinde protease, amylase, lipase isimlerinde yer alırlar.

       İlk enzim içeren deterjan 1913 yılında üretildi. Kesilen hayvanların pankreaslarından elde edilen enzimlerin çamaşır deterjanına başarıyla eklenmesiyle Almanya'da yaratıldı. Enzim içeren deterjanlar sonraki yüzyıl boyunca daha gelişmiş hale geldi ve şu an enzimlerin büyük çoğunluğu genetiğiyle oynanmış (GDO’lu) bakterilerden elde edilen enzimler kullanılarak seri olarak üretiliyor ve içerisinde stabilize etmek için borik asit veya sodyum borat gibi tehlikeli içerikler kullanılması gerekiyor.

       Enzimler hassas ciltlerde irritasyona neden olabilir ve alerjilere tetikleyebilir. Amerika Astım ve Alerji Vakfı enzime alerjisi olabilecek bireylerin enzim içeren deterjan ve temizlik ürünlerinden uzak durmalarını tavsiye ediyor. Bu yüzden özellikle hassas ciltli kişiler ve alerjisi olanların enzim içerikli deterjan tercih etmemeleri tavsiye edilir. Ayrıca araştırmalar enzimlerin, temizlik malzemeleri üreten çalışanlarda astım ve solunum sorunlarına neden olabileceğiniz göstermiştir. Dahası var, yün ve ipek gibi doğal kumaşlar protein içerir ve enzim içerikli deterjanlar bu ürünlere zarar verebilir. Ayrıca doğal boya içeren renkli kıyafetlerinizde zamanla renk solmasına neden olabiliyor. Bu yüzden enzim içerikli deterjan yerine ultra konsantre deterjanlar tercih etmenizi öneriyoruz.

       Pureal ultra konsantre içeriğiyle enzim kullanmadan tüm lekeleri derinlemesine temizler.

       Gerçek Konsantre Ürün Tercih Edin

        Pek çok marka konsantre temizlik ürünü satıyor fakat ürünler gerçekten konsantre mi? Burada bakmanız gereken şey markanın kullanım kılavuzunda size konsantre temizlik ürününü ne ölçüde kullandırdığına bakmak. Eğer fazla kullanmanız gerekiyorsa o ürün yeteri kadar konsantre değildir. Bu yüzden Pureal için biz ultra konsantre diyoruz. Çünkü tek bir şişe Pureal ile 3 şişe cam temizleyici, 3 şişe çok amaçlı yüzey – mutfak temizleyici, 3 şişe banyo temizleyici, 3 şişe köpük sabun ve 64 yıkama çamaşır deterjanı hazırlayabiliyorsunuz.

        Her Organik Sertifikalı Temizlik Ürünlerinin Tamamı Organik Değildir

        Bir ürünün organik sertifikalı olması o ürünün tamamının organik olduğu anlamına gelmez. Pek çok sertifikalandırma kuruluşu organik sertifikası verirken toplam ürün içeriğinin minimum %10’unun organik olmasını isterler. Yani eğer ürün %10’dan fazla bitkisel ürün içeriyor ve %10’un haricindeki kısım organik değil ise yine de organik sertifikası alabiliyor.

        Kaynak 1

        Kaynak 2

        İlginizi Çekebilir: Kaçınılması Gereken Kimyasallar