Su

Her Ev ve Bütçe İçin En İyi Su Arıtma Nasıl Seçilir?

Sağlıklı bir ev yaratmak için saf, toksinsiz sudan daha temel çok az şey vardır. Fakat çeşmenizden akan su içilebilecek kalitede olmayabilir ve içerisinde çeşitli toksinler barındırıyor olabilir. 

Her ev ve bütçe için en iyi su arıtma nasıl seçilir? sorusunu merak eden bireyler, sağlıklı yaşamı önemsiyor demektir. Sağlıklı bir ev yaratmak için saf, toksinsiz sudan daha temel çok az şey vardır. Fakat çeşmenizden akan su içilebilecek kalitede olmayabilir ve içerisinde çeşitli toksinler barındırıyor olabilir. Doğru ve faydalı bilgilere sahip olmanız için kapsamlı bir yazı dizisi oluşturduk. Keyifli okumalar dileriz.

Her Ev Ve Bütçe İçin En iyi Su Arıtma Seçim Önerileri

Örneğin, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Çevresel Çalışma Grubu (EWG) ABD’de 50.000'den fazla su kuruluşu üzerinde araştırmalar yürüttü ve su kaynaklarında 250 farklı kirletici madde keşfetti. Her ev ve bütçe için en iyi su arıtma nasıl seçilir? konusunu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki bilgilere odaklanmanızı öneriyoruz.

Bu kirleticiler aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 1. Ağır metaller
 2. Farmasötikler
 3. Pestisitler, herbisitler, mantar öldürücüler - glifosatlar dahil
 4. Alev geciktiriciler—çocuk pijamalarında, şiltelerinde, mobilyalarında vb. bulunanlar.
 5. TCE— kansere neden olan endüstriyel bir solventtir.
 6. Dışkı maddesinden gelen parazitler ve bakteriler
 7. PFOA (Yanmaz yapışmaz tava üretiminde kullanılır)
 8. THM'ler ve HHA'lar gibi klor yan ürünleri

Tüm kirleticileri ve olumsuz etkilerini listeleyemesek de, bilinmesi gereken bazı gerçekler var. Bu sayılanların;

 • 100%’ü kanser riskinin artmasıyla bağlantılıdır.
 • 78%’i beyin ve sinir sistemi hasarı ile ilişkilidir.
 • 63%’ü çocuklara veya fetüslere gelişimsel zararla bağlantılı.
 • 38%’i doğurganlık sorunlarına neden olabilir.
 • 45%’i hormonal bozulma ile bağlantılıdır.

Bu toksikler zamanla vücutta birikir, bu da 'biyo birikim' olarak bilinir, yani bir hafta boyunca kirli su içerseniz iyi olabilirsiniz, ancak yıllar boyunca düzenli tüketim ve maruziyetten sonra, vücudunuzda toksik ağır metaller ve kimyasallar biriktirirsiniz, bu da belirli hastalık risklerini artırır.

Her Ev ve Bütçe İçin En İyi Su Arıtma Seçme Yöntemleri

Su filtreleri kalite, test, dayanıklılık, garanti, şirket itibarı vb. açılardan eşit yaratılmamıştır. Öncelikle beklentilerinizi ve bütçenizi belirlemeniz gerekir. Örneğin, nihai hedefiniz, son teknoloji ürünü bir evin tamamına, özel tasarımlı bir su filtreleme ünitesine sahip olmak olabiliyor. Ancak kiralık bir evde  yaşıyorsanız, çok hareket ediyorsanız veya sınırlı bir bütçeniz varsa bu gerçekçi olmayabilir. Fakat en önemlisi klor gidermenin ötesine geçen çok aşamalı su filtreleri arayın. Çünkü klor günümüz suyundaki kirleticilerin sadece küçük bir kısmını temsil ediyor.

Birkaç Farklı Su Filtreleme Türleri

Tezgâh üstü filtreler

Uygun fiyatlı, az bakım gerektiren ve apartmanlar ve kiralık evler için harika. Buradaki kilit nokta, florür, ağır metaller vb. ortadan kaldıran çoklu filtre sistemleri aramaktır.

Lavabo altı filtreleri 

Kendi eviniz için harika bir ürün. Bunlar, tezgâh üstü filtrelerden daha az yer kaplar ve belirli toksin maddelerini çıkarmak için birden fazla filtreyle özelleştirilebiliyor.

Tüm ev filtreleri

Su filtrelemede son nokta olan tüm ev filtreleri, tek bir sistem kullanarak aynı anda içme, pişirme ve banyo suyundaki kirleticileri gidermek isteyenler için ideal bir seçimdir. Sadece kloru değil, bir dizi kirleticiyi gidermek için özelleştirilmelidirler.

Peki Ya Sonra?

Her ev ve bütçe için en iyi su arıtma nasıl seçilir? sorunsalının cevabında şimdi önemli bir noktaya parmak basacağız. Ne kullanacağınızı belirledikten sonra bakmanız gereken şey satıcının hangi filtreleri kullandığı, sertifikaları ve raporlarıdır. Su filtreleme sisteminde kullanan filtrelerin markası ve sertifikaları çok önemlidir. Filtre sayılarına aldanmayın, önemli olan filtrelerin kalitesi ve sertifikalarıdır. Filtrelerinin gerçekte neyi ortadan kaldırdığını görmek için su filtresi şirketlerinin su testi raporlarını okuyun ve testlerin National Sanitation Foundation (NSF) protokolleri kullanılarak yapıldığından emin olun.

En önemli kısımdan ilki ters osmos membrandır. Filtre satıcısına hangi marka olduğunu sorun ve araştırın. Bu membran suyu en iyi temizleyen kısımdır ve bu yüzden oldukça önemlidir.

İkinci en önemli filtre ise mineral filtredir. Eğer ters osmos filtreleme sistemi kullanacaksanız, bu filtrelemeden sonra mineral filtre gelir ve bu filtre oldukça önemlidir. Çünkü ters osmos ile temizlenen su mineral filtreden sonra içmeye hazırdır. Bu yüzden mineral filtrenin sertifikalarına bakın ve hangi marka kullandıklarını sorun ve araştırın. Çoğu Uzak Doğu’da üretilen mineral filtreleri kullanmaktan kaçının. Eğer yeteri kadar güvenli bir mineral filtre bulamazsanız ters osmos sisteminden sonra filtre kullanmayın ve bunun sizin alacağınız su filtre sistemi için mümkün olup olmadığını sorun. Fakat unutmayın ters osmosdan çıkmış suda mineral yoktur. Bu nedenle suya bir tutam kaliteli kaya tuzu veya deniz tuzu eklemeniz gerekmektedir. Son olarak eğer su tanklı bir sistem alacaksanız, su tankının (ve musluğunda) da paslanmaz çelik ve sertifikalı olmasına özen gösterin.

Duş/Banyo Filtreleri

Bütün bir ev filtresini karşılayamıyorsanız veya bu sizin için uygun değilse, ayrı banyo ve duş filtreleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aslında, banyo suyunuzu filtreleyerek klor maruziyetinizi %30'a kadar azaltabilirsiniz ve bu özellikle çocuklar için ve egzama gibi cilt rahatsızlığı olan bireyler için olukça önemlidir.

Kaynak 1

Kaynak 2

İlginizi çekebilir: Ev Temizlik Ürünleri ve Çamaşır Deterjanları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey