İç mekan

İç Mekan Hava Kalitesi I: İç Mekan Hava Kalitesi Nedir ve Neden Önemlidir?

İç mekan hava kalitesi sağlıklı evler yaratmadaki en önemli ve ilk adımdır. Bu ilk aşamanın doğru öğrenilmesi ve uygulanması oldukça önemlidir.

Pureal olarak amacımız ve çıkış noktamız sağlıklı evlerdir. Sağlıklı evler ise temiz iç mekan havası ile yaratılır. Bu nedenle sürekli olarak evinizin havasını kirleten (VOC'ler gibi) içerikler hakkında sizlere paylaşımlar yapıyoruz. Çünkü evleriniz gibi en güvendiğiniz alanlar dahi yanlış ürünler kullanarak en kirli alanlar haline gelebilir.

Bu sebeple insanın bulunduğu her kapalı yaşam alanının bir iç hava kalitesi değeri vardır. Ortamdaki VOC, CO2, nem, rutubet ya da partikül maddelerinin oranına göre doğru havalandırma yapıldığında ideal iç mekan hava kalitesine ulaşılır. İçeri taze hava alınarak veya hava temizleme cihazları ile mekandaki kirletici oran düşürülür. Bunun gerekliliği çok sayıda maddeyle ifade edilebilir. Fakat teneffüs edilen havanın temiz olması en çok insan sağlığı için önemlidir.

Evdeki hava kalitesi etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Fakat günümüzde o kadar çok unsur var ki, farkında olmadan çoğu evin hava kalitesi gün be gün kötüleşiyor. En başta da kimyasal ve zararlı partikülleri içeren temizlik malzemelerinin kullanımı bu kötü hava sorunsalını tetikliyor. Zira temizlik kimyasallarının iç hava kalitesini bozma seviyesi, diğer tüm unsurlara göre daha büyük kabul ediliyor.

Temiz havanın olduğu bir ortamda yaşamak insanda birçok açıdan verimliliği arttırır. Ancak kimi zaman kimyasal ve parfüm içerikli temizlik ürünleri alma, zararlı uçucu bileşenli ürünler kullanma ya da kötü havalandırma mimarisine sahip bir evde oturma bu ihtiyacı ikincil hale dönüştürebiliyor.

Neyse ki son yıllarda bireyler yaşam alanlarında da temiz havaya daha fazla önem vermeye başladı. Henüz konuya hakim olmayanlar için Pureal markası olarak şu popüler sorulara bu makalemizde yanıt vereceğiz: İç hava kalitesi ne demek? Nasıl ölçülür? İdeal oranı kaç olmalı? Evde iç mekan hava kalitesi neden bu kadar önemli? İşte detaylar…

İç Hava Kalitesi Ne Demek?

Bir mekanın havasının temiz ve sağlıklı olup olmadığını belirlemek için kullanılan terime iç hava kalitesi denir. Genellikle iç mekanlarda bulunan kirleticilerin miktarı ve türüne bağlı olarak belirlenir. Kirleticiler arasında toz, parfüm, VOC, duman, polen, mantarlar, kimyasal buharlar ve gazlar gibi unsurlar yer alabilir.

Evde solunan havanın bir kalite değeri vardır. Bu havanın ne kadar “iyi” yahut “kötü” olduğu hava ölçümleri ile ortaya çıkar. Kısaca İHK olarak tanımlanır. Sınırı altındaki bir seviye yani “Poor” seviyesi alanda yaşayan kişilerde hastalık ya da üretkenlik kaybına yol açabilmektedir.

Ev İçi Hava Kalitesinin Önemi

İnsan yaşamı üzerinde ev içi hava kalitesi önemli bir etkiye sahiptir. Düşük hava kalitesine sahip bir ortamda bulunmak solunum yolu rahatsızlıkları, alerji semptomları, baş ağrısı, yorgunluk gibi birçok soruna neden olabilmektedir. Bu yüzden, kapalı ortamda ideal bir yaşam imkanı sağlamak için hava kalitesinin düzenli olarak izlenmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor. Eğer ev ve iş yeri gibi kapalı ortamlarda havanın kalitesi ideal seviyede ise beraberinde sağlayacağı fayda ve avantajlar şunlar olacaktır:

  • Sağlık ve refahı artırır
  • Ev içinde konforu artırır
  • İnsanların daha odaklanmış, enerjik ve verimli olmalarını sağlar
  • Yaşam kalitesini yükseltir
  • Enerji verimliliğini arttırır
  • Evde geçirilen zamanın kalitesini arttırır

İlginizi çekebilir: Doğal Temizlik Ürünleri | Doğal Temizlik Ürünleri Nedir ve Neden Kullanmalıyız?

İç Mekan Hava Kalitesi İçin İdeal Oran

İç mekan hava kalitesi ölçümlerinde birçok farklı yöntem ve analiz vardır. Fakat bu ölçümlerde ideal İHK oranı için karbondioksit yani CO2 oranına odaklanılmaktadır. Sonuçları aşağıdan yukarı bir tablo olarak düşünebilirsiniz. Sınır noktası 1.000 ppm’dir. Eğer bir iç mekanda hava kalitesi 1.000 ppm ve altındaysa bu ideal kabul edilir. Ancak yukarısına çıkması durumda havalandırma miktarı da arttırılmalıdır.

Ayrıca ev için ideal nem oranı ise %40 - %60 arasındadır. Bu seviyenin üstü evde küf oluşumuna neden olurken, altı ise sağlıklı sorunlara neden olabilir. Evde nemi doğru seviye tutmak için nem cihazı veya nem alma cihazı kullanabilirsiniz. Temiz bir hava için ise hava temizleme cihazları edinebilirsiniz. 

Tavsiye Ürün: Pureal Premium Tüm Ev Temizlik Seti

İç Mekan Hava Kalitesini Ölçme Yöntemi

Kapalı bir mekandaki havanın kalite seviyesi belirli parametrelerin ölçülmesi ve değerlendirilmesiyle belirleniyor. Çıkan sonuca alanın havası kategorize edilebiliyor. Elbette iç mekan hava kalitesi profesyonel şirketleri veya yetkili kurumlar tarafından yapılıyor. Düzenli olarak izlemek ya da iyileştirmek için bu tür testlerden yararlanabilirsiniz. Fakat bu ölçümleri küçük aletler ile kendinizde evinizde sürekli olarak yapabilirsiniz. Ayrıca bunu yapmadan önce hava kalitesini belirli standartlarda tutmak için gerekli önlemleri almak asıl doğru olan bir yaklaşımdır.

Evdeki havanın kalitesini ölçümlemek için birçok farklı yöntem ve kılavuz bulunmaktadır. En popüler olanları açıklıyoruz…

1.     Partikül Madde Ölçümü

Partikül madde ölçümü havadaki toz, duman ve diğer küçük partiküllerin seviyelerini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Partikül madde ölçümü için hava kalitesi izleme cihazları yahut partikül madde sensörleri kullanılmaktadır.

2.     Hava Temizliği Ölçümü

Havadaki zararlı gazlar, kimyasallar ve zararlı temizlik ürünleri kullanımıyla ortaya çıkan uçucu organik bileşiklerin seviyelerini belirlemek için hava temizliği ölçümü yapılıyor. Bu ölçümler gaz detektörleri, VOC ölçerler ya da hava kalitesi ölçümleme cihazları kullanılarak gerçekleşiyor.

3.     Nem Ölçümü

İç mekan nem seviyesi küf ve mantar oluşumunu engellemek adına son derece önemli bir işlemdir. Nem ölçümü için nemölçerler ya da higrometreler kullanılır. Evde iç hava kalitesini ideal oranda tutmak adına dönem dönem yapılması önerilir.

4.     Karbondioksit (CO2) Ölçümü

İç mekandaki karbondioksit seviyesi havalandırma düzeyini belirlemek için önemli. Karbondioksit ölçümü için özel sensörler veya CO2 izleme cihazları kullanılmaktadır.

İç Ortam Hava Kalitesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Makalemizde İHK hakkında merak edilen birçok konuya detaylarıyla açıklık getirdik. Şimdi özet niteliğinde birkaç sorunuza kısa kısa yanıt vermek istiyoruz.

a)    CO2 sınır değeri kaç?

Kesin olmasa da 1.000 ppm değeri bu ölçümlerde sınır olarak görülmektedir.

b)    İç mekan hava kalitesini neden kötüleşir? İç mekan hava kalitesini olumsuz yönde etkileyen unsurlar nelerdir?

İç mekandaki hava kalitesi olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurlar pestisitler (haşere öldürücü ve kovucular) ve kimyasal içerikli ev temizlik ürünlerdir.  

İlginizi çekebilir: Soya Mumu Nedir? | Soya Mumu Güvenilir Mi?