Bulaşık makinesi

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Doğal Yöntemlerle Derinlemesine Temizlik

Bulaşık makinesinin temizliği ihmal edilse de aslında bulaşıklarımızın temizliği, makinenizin performansı ve kullanım ömrü için oldukça önemli. Bu yüzden her ne kadar bulaşık temizlenmesi gerektiğini pek düşünmesek de, aslında onların da belli aralıklarda temizlenmeye ihtiyacı var. Bu yazıda size bulaşık makinenizi doğal yöntemlerle nasıl derinlemesine temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı her zaman önemli olmuştur. Özellikle de bulaşık makinesi doğal nasıl temizlenir? sorusu gittikçe önem kazanmaktadır.

Bulaşık makinesinin temizliği ihmal edilse de (ki bunun en büyük sebebi bulaşıklar yıkanırken zaten makine de yıkanıyor algısı) aslında bulaşıklarımızın temizliği, makinenizin performansı ve kullanım ömrü için oldukça önemli. Bu yüzden her ne kadar bulaşık makinelerinin temizlenmesi gerektiğini pek düşünmesek de, aslında onların da belli aralıklarda temizlenmeye ihtiyacı var.

Bu yazıda size bulaşık makinenizin zehirli ve sert kimyasallar kullanmadan nasıl derinlemesine temizleyebileceğinizi anlatacağız. Bu yazımıda şu soruların cevaplarını bulacaksınız; Neden bulaşık makinesi temizlenmeli? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi doğal yollarla nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi ne sıklıkta temizlenmeli? Bulaşık makinesini temizlemem gerektiğini nasıl anlarım?

İşte cevaplar...

Neden Bulaşık Makinemizi Temizlemeliyiz?

İnsanların aklındaki ilk soru neden bulaşık makinesini temizlemeliyiz sorusudur. Fakat bunun aslında pek çok farklı sebebi var. En önemli sebep ise makinede biriken yemek atıkları ve kireç. Bulaşık makinelerinde kullanıma bağlı olarak yemek atıkları, yağ ve kireçler makinede birikir (sert suyunuz varsa bu çok daha hızlı gelişir) ve bu da makinenizin çalışma performansını kötü yönde etkiler ve en sonunda da teknik servis çağırmak zorunda kalırız.

Kireç oluşumunu engellemek için makine tuzu ve parlatıcı (veya sirke) kullanabilirsiniz veya makineye özel olarak üretilen su filtresi takabilirsiniz. Yemek atıklarını engellemek için ise bulaşıkları makineye atmadan öncesinde kısaca yıkayabilirsiniz. Eğer bu aşamalara dikkat edersiniz makinenizde biriken kireç ve yemek atıklarının oluşumunu geciktirirsiniz. Ama unutmayın her ne kadar dikkat etsenizde bir süre sonra kireç ve atıklarla karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle düzenli olarak makine temizliği makinenizin ömrü ve performansı için oldukça önemlidir. 

Bulaşık Makinesini Ne Sıklıkta Temizlemeliyiz?

Bu en sık karşılaşılan sorulardan birisi yani bulaşık makinesi ne sıklıkta temizlenmeli...Pek çok bulaşık makinesi üreticisi ayda bir, eğer çok sert bir suyunuz varsa 2 haftada bir derin temizliği öneriyor. Eğer bunu yapmaya zamanınız yoksa haftalık olarak Pureal Çok Amaçlı Doğal Temizlik Sirkesi ile temizlik ve yılda 4 kez derin temizlik yapabilirsiniz. Aynı zamanda bulaşık makinesi üreticinizden de bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin Derin Temizliğe İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aslında pek çok gösterge bulaşık makinenizin temizlenme vaktinin geldiğinin habercisidir ama size bunlardan birkaç önemlisini sayalım.

      1. Kötü Koku
 • Genelde bulaşık makinenizi yıkamadan sonra açtığınızda kötü bir kokuyla karşılaşırsanız bu makinenizin derinlemesine temizlemenin vaktinin geldiğini gösterir.
      2. Buğulu Bardaklar
 • Genellikle bunun sebebi kireç ve makinenizin iyi yıkayamamasıdır. Kireç bardaklarda beyaz bir leke bırakır ve temizlenmesini zorlaştırır.
      3. Yıkama İşlemi Bittikten Sonra Çıkmamış Lekeler
 • Bunun en büyük sebebi pervanelerinizin tıkanmış veya kirli olmasıdır. Pervaneler tıkandığında dönmez ve lekeleri çıkaramaz.

      4. Makinenin etrafında birikmiş yemek kalıntıları.


      5. Eskisi kadar iyi yıkamayan bulaşık makinesi.

  Bunlar ve bu gibi nedenler derin temizlik yapmanız gerektiğinin habercisidir ve bu sorunlardan belli aralıklarda derin temizlik yaparak kurtulabilirsiniz.

  Önemli: Eğer temizlikte Pureal’a geçiş yaptıysanız makinenizin zehirli kimyasallar ve sentetik parfümlerden arındırılması gerekir ve bunun için detoksa ihtiyaç duyar. Evet makinelerin de detoksa ihtiyacı var! Aşağıdaki derinlemesine temizlik metodunu makinenizi detoks etmek için de uygulayabilirsiniz.

  Doğal Yöntemlerle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

  Pek çok kişi bulaşık makinesine zarar vermeden, doğal, güçlü ve güvenilir yöntemlerle ile bulaşık makinesini temizlemek ister. Bu yüzden de en çok sorularn soru şudur; bulaşık makinesi doğal yollarla nasıl temizlenir?.

  Başlamadan önce aklınıza gelen şu soruyu cevaplayalım. Bunun yerine piyasada bulunan makine temizleyicilerini kullanabilir miyim?

  • Piyasada bu iş için ürünler mevcut fakat genellikle sert ve zehirli kimyasallar ve parfüm kullanıldığı için sizin ve çocuklarınızın sağlığı ve çevre için mümkün oldukça uzak durulması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Bu ürünler makineyi kimyasal bir film ile kaplar ve makine size parlak ve temiz görünür. Ayrıca parfüm ile de güzel kokmasını sağlar ve sizde makinenin temizlendiğini düşünürsünüz. Unutmayın parfümler içerisinde 1000'den fazla kimyasal bulunan ve ftalat gibi kanserojen içerikleri barındıran bir kimyasaldır (1, 2, 3, 4). Bu kimyasalların yemek yediğiniz ürünlere temas etmesini istemezseniz. 

  Doğal Bir Makine Temizliği İçin Gerekenler

  *Başlamadan önce önemli not: Bulaşık makinesinin parçalarını çıkarırken parçaların yerlerini unutmamak için fotoğraf veya video çekebilirsiniz. Daha sonra çektiğiniz fotoğraflara veya videoya bakarak kolayca parçaları yerlerine yerleştirebilirsiniz.

  Hadi başlayalım!

   1. Çıkarılabilen parçaları temizleyin

    - Çatal-kaşık sepetini yerinden çıkartın ve Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürterek temizleyin.

    - Üst ve alt çekmeceleri yerlerinden çıkartın (eğer çıkartılabiliyorsa) ve Pureal Çok Amaçlı Temizleyici ile temizleyin.

    - Makinenizin içine bolca Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürtün, bir süre bekletin ve mikrofiber yardımıyla temizleyin.

    2. Pervaneleri temizleyin

     -Bulaşık makinelerinde genellikle suyun çıktığı iki pervane bulunur. Bunların biri aşağıda diğer ise yukarıdadır. Aşağıdaki ve yukarıdaki pervaneleri yerlerinden sökün (Söküm işlemini elinizle kolayca yapabiliyor olmasınız. Eğer sökmekte zorlanıyorsanız bu adımı atlayınız veya kullanım kılavuzunu okuyunuz).

     -Pervanelerin içerisinde tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Bunu anlamak için su çıkış deliklerine bakmanız gerekir. Eğer tıkanma varsa, ki bu genelde yemek parçaları olur, herhangi bir çubuk veya kürdün yardımıyla dikkatlice çıkartın.

     -Ardından Pureal Çok Amaçlı Temizleyiciyi pervanenin içine ve dışına bolca püskürtün ve su ile temizleyin. Bir kenarda bekletin.

     3. Filtreleri temizleyin

      - Makinen tabanındaki bulaşık makinesi filtresini çevirerek çıkartın. (Genellikle filtreler çevirerek çıkartılabilir fakat çıkmıyorsa makinenizin kullanım kılavuzuna bakın).

      -Filtrenin olduğu yerde yemek artıkları varsa çıkartın ve Pureal mikrofiber bez ile temizleyin.

      -Filtreye Pureal Çok Amaçlı püskürtün ve 5 – 10 dakika bekletin. Ardından fırça yardımıyla üzerindeki kalıntıları temizleyin.

      - Eğer filtreniz çok kirliyse, o zaman filtreyi bir kaba alın ve içerisine sıcak su, 1 çay kaşığı Pureal Temizlik Konsantresi ve yarım ölçek Pureal Leke Çıkarıcı ekleyin ve bir süre bekletin. İşlem sonrası filtreyi ılık su altında durulayın.

      -Filtreyi tekrardan yerine koyun, çevirerek takın ve kilitlendiğinden emin olun!

      4. Boruların temizleyin

      • Bu kısım genelde unutulur fakat biriken yemek parçaları kokuya neden olabilir. Makinenin içine 1 bardak Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi ve 2 yemek kaşığı Pureal Çok Amaçlı Temizlik Karbonatı dökün. 10 dakika bekleyin. Ardından bir kettle dolusu sıcak suyu dökün. Suyun gitmesi için makinenizi boşaltım ayarında çalıştırın ve suyun gitmesini sağlayın. Eğer makinenizin boşaltım ayarında çalıştıramıyorsanız bu adımı atlayın. Not: Genellikle makinenizi bir programda başlattıktan ve birkaç saniye sonrasında iptal ettikten sonra boşaltım gerçekleşir.

      5. Deterjan gözü temizliği

      • Deterjan gözüne Pureal Çok Amaçlı püskürtün ve 5 dakika bekletin. Ardından Pureal Mikrofiber bez ile silin. İnatçı ve yapışmış kirler varsa bekleme süresini artırın.

      6. Makinenin kenarındaki silikonların temizliği

      • Makinenin kenarlarındaki silikonlara Pureal Çok Amaçlı püskürtün ve Pureal mikrofiber bez yardımıyla temizleyin. Eğer lekeler güçlü veya çok birikmiş kireç varsa lekelere Pureal Çok Amaçlı veya Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi veya Pureal Doğal Kireç Çözücü püskürtün ve 15 dakika bekleyin ve temizleyin.

      7. Son aşama bir bardak sirke ile boş çalıştırma

      • Makinenin içinin her kısmına Pureal Çok Amaçlı püskürtün ve Pureal mikrofiber ile temizleyin. Arından makinede yıkanmaya uygun bir bardağın içini sirke ile doldurun ve bardağı makinenin üst veya alt sepetinin ortasına yerleştirin ve başka hiçbir bulaşık koymayın. Makinenizi uzun ve sıcak programda çalıştırın.

      Harika! Makineniz tamamen temizlendi!

      Eğer tüm bu aşamalardan sonra hala koku devam ediyorsa tekrardan kupaya sirke koyun veya makinaya 3 yemek kaşığı karbonat dökün ve sıcak – uzun programda çalıştırın. Sirke ile karbonatı aynı anda kullanmayın çünkü ikisinin aynı anda kullanıldığında temizlik etkilerini yitirirler. Bunun yerine sirke ile ayrı karbonat ile ayrı çalıştırma yapabilirsiniz.

      Rutin Bulaşık Makinesi Temizlik Yöntemi

      Rutin bulaşık makinesi temizlik yöntemi kısa sürede makinenizi temizlemeniz içindir. Derin temizlik yöntemini uyguladıktan sonra belli aralıklarda rutin temizlik yapmak oldukça önemlidir. Bu yöntem yalnızda 10 dakikanızı alacaktır.

      Haftada bir kez;

      1. Makinenin içine Pureal Çok Amaçlı Temizlik sirkesi bolca püskürtün (kokulu sirke seçeneğini seçebilir veya içerisine istediğiniz bir uçucu yağ koyabilirsiniz), bekletin ve Pureal mikrofiber bezle temizleyin.

      2. Filtreyi yerinden çıkarıp temizleyin.

      3. Sirke dolu bardakta normal programda makinenizi boşken çalıştırın.  

      Unutmayın bardaklardaki lekeler, buğu ve makinenizdeki kireçler sert suyunuz olduğunu gösterir ve sert su bir süre sonra makinenize zarar verir. Bunu doğal ürünler kullanarak gidermek mümkün. Bunun için %100 doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahip Pureal Doğal Bulaşık Makinesi Parlatıcısı ve Pureal Doğal Makine Tuzu’nu öneriyoruz.

      Bulaşık Makinesi Temizliği Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

      1. Doğal Deterjana Geçtikten Sonra Bulaşık Makinesi ve Bulaşıklar Kötü Kokuyor. Sebebi Nedir?

      Makinelerde zamanla ve kullanıma bağlı olarak küf, bakteri ve sabun köpüğü birikmeye başlar. Fakat sıradan sert kimyasal içerikli deterjanlar ve parlatıcılar bakterilerin ve küflerin oluşturduğu bu kötü kokuları yoğun parfümlerle maskelerler. Böylelikle siz makinenizin aslında derinlemesine temizlenmesi veya detoks edilmesi gerektiğini anlayamazsınız.

      Pureal gibi doğal temizlik ürünleri veya deterjanlarına geçtiğinizde bu kötü kokular yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Bunun sebebi Pureal gibi ürünlerin kimyasal ve parfüm içermemesidir. Bunun için yapmanı gereken şey bulaşık makinenizi  yukarıdaki adımları uygulayarak derinlemesine temizlemeniz ve detoks etmeniz. Ayrıca makinenizin kapağını bir süre açık bırakmayı ve az deterjan kullanmayı da unutmayın.

      2. Bulaşık Makinesi Derin Temizlik Yöntemini Ne Sıklıkta Yapmalıyım?

      Bunu genellikle 3 ayda bir yapmanız yeterlidir. Fakat kireçli bir suya sahip şehirde oturuyorsanız ve bulaşıkları yıkamadan direkt olarak makineye yerleştiriyorsanız 2 ayda bir yapmanızı öneririz. Bu derin temizlik haricinde makinenizi haftada bir kez Pureal Çok Amaçlı Doğal Temizlik Sirkesi ile temizlemeniz yeterli olacaktır. 

      Makine temizliği ile alakalı tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz! Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

      Sources - Kaynakça

      1. https://www.hsph.harvard.edu/news/features/the-big-3-why-phthalates-should-be-restricted-or-banned-from-consumer-products/

      2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8157593/

      3. https://www.cdc.gov/biomonitoring/Phthalates_FactSheet.html

      4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34069956/ 

      İlginizi çekebilir: Kaliteli Uyku: Daha İyi Bir Uyku İçin 10 Tavsiye