pH kartı

Deterjanlarda pH Değerinin Önemi Nedir? İdeal pH Değeri Kaç Olmalı?

Deterjan pH değeri nedir? Deterjan kullanımında pH değerine neden dikkat edilmeli? Deterjanların ideal pH oranı kaç olmalıdır? Detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Hiç deterjan pH'ının neden önemli olduğunu düşündünüz mü?

Pek çoğumuz için bunun bir önemi olmayabilir ama deterjanların pH değeri çamaşırları yıpratacağı gibi cilt problemlerine de neden olabilir. 

Bu anlamda bir takım soruların cevabını vermek önemlidir. Deterjanlarda pH değerinin önemi nedir? Deterjanlarda ideal pH değeri kaç olmalıdır:

Deterjanlarda pH Değerinin Önemi Nedir?

Yanlış pH değeri hem cilt sorunlarına neden olabilir veya tetikleyebilir hem de kumaşları yıpratabilir. İnsan cildinin pH'ı hafif asidik, yani 5.4 - 5.9 arasındadır. Deterjanlar ise genellikle alkali, yani 9 - 10 arasındadır. Bu uyumsuzluk ve alkali deterjanlar ile yıkanan çamaşırlar, özellikle bebek ve çocuk çamaşırlarını, hassas, çok hassas ve alerjik cilde sahip kişilerin çamaşırlarını yıkarken sorunlara neden olabilir. Bu yüzden kullanılan deterjanların pH değerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü alkali deterjanlar ile yıkanmış çamaşırlar cilt ile temas ettiğinde çeşitli cilt problemlerini tetikleyebilir. Ayrıca alkali deterjanlar özellikle hassas, pamuk ve yün kumaşlarda belli yıkamadan sonra aşınmaya neden olabilir ve kumaşları yıpratabilir. 

Yüksek pH değerli deterjan ile durulama yapıldığında ortaya çıkması muhtemel sağlık sorunları:

  • Yıpranmış çamaşırlar,
  • Cilt kuruluğu,
  • Cilt çatlaması,
  • Deri yangısı,
  • Egzama,
  • Deride gözle görülür kızarıklıklar.

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere deterjan kullanımında doğru pH seviyesini bulmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Deterjanlardaki İdeal pH Değeri

Öncelikle deterjanların kirleri çıkarması için alkali, yani pH'ının 7 den büyük olması gerekir. Piyasada bulunan deterjanların pH'ı ise genellikle 9 - 10 civarındadır. Cilt pH'ı ise 5.4 - 5.9 arasındadır. Bu nedenle ideal deterjan pH'ı hafif alkali, yani 8.5 civarında olmasıdır. 

Pureal'ın Deterjanları İle Güvenle Yıkama Yapın!

Pureal olarak yalnızca cilt dostu, güvenilir, etkili ve ekolojik doğal içerikler kullanıyoruz. Ayrıca deterjanımızın pH değerine dikkat ediyoruz. Bu yüzden Pureal olarak deterjanlarımızın pH değeri 8.5'dir. Yani hem cilt dostu hem de kumaş dostu deterjan! 

İlginizi çekebilir: Ev Temizlik Ürünleri ve Çamaşır Deterjanları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey