Temizlik

Doğal Tuvalet Temizliği Hakkında Her Şey | Doğal ve Etkili Tuvalet Temizliği İçin 3 Ürün

Doğal, insan ve hayvan sağlığına ve çevreye risk yaratmayan temizlik malzemeleriyle istenilen hijyenik tuvaletler mümkün. Peki ama doğal tuvalet temizleyiciler neler? doğal yöntemlerle tuvalet nasıl temizleriz? doğal tuvalet temizliği nasıl yapılır?

Konu tuvalet temizliği olunca, genellikle popüler ve kimyasal temizlik ürünlerinden vazgeçmesi pek de kolay olmuyor. Çünkü toplumda insanlar, bir temizlik ürününde ne kadar çok kimyasal madde var ise o derece etkili temizlik yapılacağı bilgisiyle yetiştirildi.

Fakat zehirli kimyasal ve toksik içerikli temizlik malzemelerinin insan sağlığına olumsuz etkisi konusunda bilinçlenme arttıkça, bireyler doğal tuvalet temizleyici ürünleri kullanmaya başlıyor. Üstelik klor bazlı çamaşır suyu ya da diğer deterjanların geride belli oranda bakteri bıraktığı da bilimsel bir gerçek olunca, doğal ürünlerin cazibesi daha da artıyor.

Temiz ve hijyenik bir tuvalet sağlamak için sanıldığı gibi keskin kimyasallı temizlik ürünlerine ihtiyaç yok. Tamamen doğal, insan ve hayvan sağlığına, çevreye ve okyanuslara risk teşkil etmeyen temizlik malzemeleriyle hayal edilen hijyenik tuvaletler yaratmak mümkün.

Peki ama doğal tuvalet temizleyiciler neler? doğal yöntemlerle tuvalet nasıl temizleriz? doğal tuvalet temizliği nasıl yapılır? işte detaylar…

Doğal ve Etkili Tuvalet Temizliği

Tuvalet temizliğine uygun olan ve yapısında zehirli kimyasal ya da toksik içerik bulundurmayan temizlik malzemelerine doğal tuvalet ve klozet temizleyici adı verilir. Bu kimi zaman Pureal gibi hazır ürün şeklinde temin edilirken bazen de sirke ya da karbonat gibi doğal maddelerden elde edilmektedir. Hem insan sağlığı hem de klozette bakteri oluşumunu ve varlığını engellemek için mutlaka kullanılması gerekir. Zira, masum bilinen popüler temizlik ürünlerinin insana verebileceği birçok zarar mevcut.

Market reyonlarındaki zehirli ve toksik temizlik ürünleri ile klozet temizliği yaparken soluma, yutma ya da temas etme halinde oluşabilecek riskler:

 • Nefes almada zorluk,
 • Boğazın yanması,
 • Koma, baş ağrısı,
 • Nöbetler,
 • Dışkıda kan.

Doğal tuvalet temizleyici ürünler kokusuzdur. Solunum yoluyla insana nüfus etme riski yoktur. Ayrıca ağırlıklı olarak bitki ve mineral bazlı bir içerikten oluşur. Bu da onu toksik ve zehirli sınıfından ayırt eder. Doğal tuvalet temizleyici kullanan bireyler beraberinde çok sayıda avantajı da yakalar. İşte onlardan bazıları…

Klozet temizliğinde doğal ürünler kullanmanın sağladığı faydalar şunlardır:

 • Kir, mikrop ve lekeler üzerinde güçlü etkiye sahiptir,
 • Tamamen toksik olmayan bir içeriğe sahiptir,
 • Ekolojik ve septik dostu temizlik ürünleridir,
 • Kullanımı kolay ve uygulaması hayli basittir,
 • Temizleme güçleri bir veya iki günden uzun sürer,
 • Ürün fiyatı oldukça hesaplıdır,
 • Tuvalete temas etseler bile evcil hayvanlara zarar vermezler!

Doğal Tuvalet Temizleyiciler

Bilindiği gibi evde en hijyenik olması gereken alanların başında tuvaletler gelir. Gerek iç gerekse de dış yüzey kısmı, doğru, etkili ve sürekli temizlenmemesi halinde yoğun bir bakteri yuvası haline dönüşür. Fakat bu bakterilerden kurtulmak için kimyasal deterjan kullanırken sağlığınızı riske atmak istemeyeceğiniz bir seçenektir. Bunun yerine etkili ve güvenilir doğal temizlik yollarına başvurmaktır.

Dileseniz Pureal gibi hazır temizlik ürünleri (banyo ve tuvalet temizleyici gibi) kullanarak temizliği etkili ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sirke ve karbonat da oldukça etkili klozet temizleme malzemeleridir.

1. Pureal: Doğal ve Etkili Temizlik Ürünleri 

Pureal temizlik ürünleri, doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahiptir. Ayrıca kokusuz ve mikrobiyom dostu olması ve içeriğinde zehirli kimyasalların olmaması sebebiyle de cilde temas halinde bireyleri olumsuz etkilemez.

2. Karbonat + Beyaz Sirke Formülü

Uygun maliyetli oluşu, tamamen doğal içeriği ve kolay uygulanabilirliği ile sirke ve karbonat ikilisi de harika bir doğal tuvalet temizleyici üründür. İkisini birleştirdiğinizde toksik içerik oluşmaz. Pureal Çok Amaçlı Doğal Karbonat ve Pureal Çok Amaçlı Doğal Temizlik Sirkesi ile güvenle temizlik yapabilirsiniz. 

3. Hidrojen Peroksit + Sirke Formülü 

Kimi zaman tuvalette hijyeni sağlamak için dezenfektan ihtiyacı doğar. Fakat bu durumu da doğal malzemeler ile giderme fırsatınız olduğunu belirtelim. Hidrojen Peroksit ve sirke karışımı, günümüzün doğal dezenfektan formülüdür. Az miktarda sirke ve %3 oranında Hidrojen Peroksit kullanmanın uzmanlara göre temizlik etkisi oldukça yüksek. Fakat dikkat edilmesi gereken şey, her iki maddeyi de ayrı ayrı kullanmaktır. Ayrıca maddeleri ayrı şişelerde muhafaza etmek gerekiyor.

Bunun için içeriğinde %3 hidrojen peroksit bulunan Pureal Doğal Hijyen Spreyi ve Pureal Çok Amaçlı Doğal Temizlik Sirkesi ile güvenle dezenfeksiyon işlemini yapabilirsiniz.

İşlem için alana öncelikle sirkeyi püskürtün ve 10 dakika kadar bekletin ve hemen ardından hijyen spreyini püskürtün ve 10 dakika kadar daha bekletin. Hepsi bu kadar. Durulama gerektirmez!

 

İlginizi çekebilir: Perflorlu ve Poliflorlu Alkil Maddeler (PFAS) Nedir? Zararları Nelerdir?