Havuz

Havuzda Klor Seviyesi Nasıl En Aza İndirilir? 6 Önemli Püf Noktası

Havuzlarda kullanılan klor sağlığınız için risk oluşturabilir. Bu yazımızda bu klor maruziyetini en aza indirmek için ne yapabilirsiniz anlatacağız.

Yüzme özellikle yaz aylarının en büyük zevklerinden biridir. Bununla birlikte, yüzme havuzlarının çoğunu arıtmak için kullanılan klor zararlı bir kimyasaldır. Bu nedenle havuzda klor seviyesi nasıl en aza indirilir? sorunsalı öne çıkar. Seviyeyi azaltmak çoğu zaman önemli bir uygulamadır Peki bunu azaltmak için ne yapabiliriz?

Klorlu Havuzların Az Bilinen Sağlık Etkileri

Klor maruziyetinizi mümkün olduğunca sınırlamak için bazı adımlar atmanızı öneriyoruz. Bunun en büyük nedeni, klorun büyük miktarlarda emildiğinde tehlikeli olabilmesidir. Eğer havuz konusunda uzman personel tarafından klorlanıyorsa bu büyük bir sorun olmayabilir. Ancak, her havuz personeli klor seviyelerini izleme konusunda mükemmel değildir ve bu kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Derimiz klorlu bir havuzda yüzdüğünüzde temas ettiği kirletici dozunun yaklaşık %64'ünü emer. Ne yazık ki, klor vücutta iyot ile rekabet eder ve tiroid bezinde iyot alımının yerini alır ve bu da hipotiroidizm gibi tiroid sorunlarına yol açabilir.

Klor ayrıca, nitrojen triklorür gibi yaydığı zehirli gazlar nedeniyle akciğerleri tahriş eder.  Klor suyu dezenfekte ederken, dezenfeksiyon yan ürünleri (DBP'ler) adı verilen diğer zararlı bileşikleri de oluşturur. Araştırmalar DBP'lerin kanserojen olduğunu göstermiştir. Özellikle cildiniz, gözleriniz ve karaciğeriniz olmak üzere çeşitli organ ve sistemleri olumsuz etkiler.

Havuzda Klor Nasıl Azaltılır?

  • Havuza girmeden önce duş alın. Bu, klorun cildinizdeki ve saçınızdaki organik maddelerle reaksiyona girmesini önler.
  • Kapalı alanda hapsolmuş gazlardan kaynaklanan akciğer tahrişini en aza indirmek için açık havuzlarda yüzün.
  • Klor seviyelerinin nasıl yönetileceği ve izleneceği konusunda eğitim aldıklarından emin olmak için personelle konuşun. Bu, belli havuzları sık sık ziyaret ediyorsanız önemlidir.
  • Vücudunuzu yüzmeden önce iyice nemlendirin. Bu, vücudunuzun daha az havuz suyu emmesine yardımcı olacaktır.
  • Gözlerinizi korumak için bir gözlük takın.
  • Havuzdan çıktıktan hemen sonra ılık (sıcak değil) suyla duş alın. Bu, cildinizden mümkün olduğunca fazla kloru uzaklaştırır.

Unutmayın havuz yerine denizi tercih etmeniz her zaman en iyisidir!

Kaynak 1

Kaynak 2

İlginizi çekebilir: BPA Nedir ve Zararları Nelerdir? Evimizde BPA’dan Nasıl Kurtuluruz?