Polyester Kıyafetler Yıkama ve Bakım Rehberi

Polyester Kıyafetler Yıkama ve Bakım Rehberi

Polyester sentetik bir ipliktir ve özel bir temizlik talimatı ve bakımı gerektirir. Polyester kıyafet ve yüzeylerin temizliği ve bakımı hakkındaki tüm sorularınızı yazımızda bulabilirsiniz!

Polyester güçlü ve dayanıklı yapısıyla öne çıkan sentetik kumaşlardan birisidir. Günümüzde çoğu giyim ve ev tekstil ürününde polyesterler tercih edilir. Fakat bu durum lekelere karşı da güçlü olduğu anlamına gelmez. Bu yüzdendir ki polyester kumaş temizliği hakkında her birey asgari bilgiye sahip olması gerekir.

Polyester kumaşlar, dayanıklı, çeşitli renk seçenekleri sunan ve bakımı kolay olan  bir tekstil malzemesidir. Ancak, doğru temizlik yöntemlerini kullanmadan, polyester kumaşlar zamanla yıpranabilir ve renklerini kaybedebilir. Bu makalede şu sorulara yanıt vererek sizleri bilgilendirmek istiyoruz: Polyester kumaş nasıl temizlenir? Kaç derecede yıkanır? Çamaşır makinasında polyester kıyafetler yıkanır mı? İşte detaylar…

Polyester Kumaş Nedir?

Polyester kumaşı tanımak istersek bu ürünler sentetik bir tekstil malzemesidir ve polyester liflerinden yapılmıştır.

Polyester, genellikle petrokimyasal kaynaklardan elde edilen bir polimer olan polietilentereftalat (PET) gibi maddelerden üretilir. Polyester kumaşlar, dayanıklılığı, hafifliği, kırışıklıklara karşı direnci ve kolay bakımıyla bilinirler. Fakat doğal olmaması büyük bir dezavantajdır. 

Polyester kumaşlar, birçok farklı dokuma ve örgü teknikleri kullanılarak üretilebilir. Bu nedenle, çok çeşitli giysi ve ev tekstili ürünlerinde kullanılırlar. Polyester kumaşlar, günlük giyimden iş kıyafetlerine, spor giyimden döşemelik kumaşlara kadar geniş bir yelpazede kullanılır.

İlginizi Çekebilir: İç Mekan Hava Kalitesi I: İç Mekan Hava Kalitesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Polyester Kumaş Temizliğinde Önemli Püf Noktaları

Polyester, sentetik lif yapısı sayesinde bazlı lekelere karşı dirençlidir. Fakat yağ, kan ve yemek gibi inatçı lekeler liflere yapıştığından çıkarması hayli zor olabiliyor. Ayrıca elle yıkamada farklı çamaşır makinasında yıkamada ise farklı yöntemler uygulanıyor. Elbette bir de kullanılacak deterjanın kumaş liflerine uyguluğu gibi parametre de var.

Talimatları Okuyun

Her polyester kumaşın kendine özgü temizlik talimatları olabilir. Bu yüzden ilk atılacak adım her zaman üretici talimatlarına bakmaktır. Kumaşın etiketini kontrol edin ve önerilen temizlik yönergelerine uyun. Genellikle, polyester kumaşlar soğuk suda yıkanır ve düşük sıcaklıkta kurutulur. Etikette de sıklıkla bu bilgi geçer. Ekstra bir yönlendirme olduğunda muhakkak bunu uygulamaya dikkat ediniz.

Doğru Deterjan Kullanın

Polyester kumaşları temizlerken aşındırıcı kimyasallardan kaçınmaz en önemli noktalardan biridir. Doğal, güçlü ve güvenilir bir deterjan kullanmak ve kumaşın rengini korumak için doğal bir deterjan tercih etmeniz önerilir. Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı bu aşamadı en kullanışlı tercihtir. 

Ayrıca çamaşır deterjanı haricinde, Pureal Doğal Leke Çıkarıcı Sprey ve Pureal Oksijenli Doğal Leke Çıkarıcı ürünleri de polyester kumaş temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılacak seçeneklerdir.

Soğuk Su

Polyester kumaşları soğuk suda yıkamak, liflerin deformasyonunu önler ve renk solmasını azaltır. Sıcak su, polyester liflerini zayıflatabilir ve kumaşın boyutunu değiştirebilir. Öncelikli tercihiniz soğuk veya ılık su olabilir. Zaten Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı kullandığınızda yüksek sıcaklık gibi bir zorunluluğunuz da kalmıyor.

Nazik Döngü

Çamaşır makinenizde polyester kumaşlarınızı yıkarken, nazik yıkama döngüsünü tercih edin. Düşük devir hızı ve nazik bir yıkama işlemi, kumaşın dayanıklılığını artırır. Yüksek devirden kaçının. Böylece kıyafetlerinizin ömrünü uzatmış olacaksınız.

Kurutma

Polyester kumaşları düşük ısıda kurutun veya havada kurumaya bırakın. Yüksek sıcaklık, kumaşın kırışmasına ve boyutunun değişmesine neden olabilir. Elbette yeni nesil teknolojiye sahip kurutma makinalarında polyester kumaş için uygun programlar olabiliyor. Yine de bunu tercih etmeden önce iç etiketindeki talimatlarını kontrol etmenizde fayda var.

Ütüleme

Polyester kumaşlar genellikle ütü gerektirmez, ancak gerekiyorsa düşük sıcaklıkta ütüleyin. Yüksek sıcaklık lifleri zarar verebilir ve parlaklığını kaybettirebilir. Sentetik life sahip olduğundan aşırı sıcak ütünün yüzeye zarar verme riski olduğunu unutmayın.

Lekeleri Hemen Temizleyin

Polyester kumaş temizliğinde en başta dikkat edilecek konu, lekelere karşı hızlı reaksiyon göstermektir. Zira lifler lekeyi emdikçe, temizleme süreci o derece zorlaşıyor. Ayrıca lekeleri hemen temizlemek, polyester kumaşlarınızın ömrünü uzatıyor. Lekenin türüne bağlı olarak, Pureal gibi hafif bir deterjan ve suyla nazikçe ovun veya Pureal Doğal Leke Çıkarıcı Sprey ile ön işlemden geçirin.

İlginizi çekebilir: Soya Mumu Nedir? | Soya Mumu Güvenilir Mi?

Polyester Temizliği İçin Ürün Önerisi

Polyester temizliğinde doğru ürünü kullanmak size temelde 2 şey kazandırır: İlki inatçı lekelerden kurtulmak iken diğeri de kumaşı korumaktır.

Pureal ile tüm polyester ve polyester karışımı kıyafetlerinizi ve kumaş yüzeyleri kolayca temizleyebilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Pureal çamaşır ve leke temizlik ürünlerine ulaşmak için tıklayın. 

Polyester Temizliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

a)      Polyester koltuk yüzeyi neyle temizlenmeli?

Pureal Doğal Leke Çıkarıcı Sprey, polyester kumaştan yapılan koltuk yüzeylerini temizlemede harika çalışır. Kolayca lekeleri çıkarır ve size temiz bir yüzey bırakır. 

b)      Polyester kumaş kimyasal temizleyiciyle yıkanır mı?

Sert kimyasal içeriğe sahip popüler temizlik ürünleri polyester kumaş temizliğinde kullanılıyor. Ancak gerek insan yaşamı gerek doğanın korunması gerekse de ürünün uzun süreli kullanımı açısından riskler teşkil edebiliyor. Bu konudaki ortak görüşü belli: Doğal deterjanlar...

c)       Polyester kıyafetler makinada yıkanır mı?

Nazik program ayarlanarak polyesterler makinada da yıkanabilir. Düşük sıcaklığın ayarlanmasına da dikkat edilmesinde fayda var.

Diğer tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Doğal Temizlik Ürünleri | Doğal Temizlik Ürünleri Nedir ve Neden Kullanmalıyız?