Sağlıklı ev

Sağlıklı Bir Ev İçin Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır? 3 Püf Noktası

MDF gibi ürünler yaydıkları yüksek oranda formaldehit gibi zararlı VOC'ler ile evinizin havasını kirletebilir. Eviniz için mobilya seçerken dikkatli olursanız, evinizin havasını temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı bir ev için mobilya seçimi nasıl yapılır? sorusu, sağlıklı yaşama önem veren herkesi yakından ilgilendirir. Mobilya üreticileri ürünleri oluştururken kullandıkları içerikleri listelemeleri gerekmez. Köpükler, yapıştırıcılar, kimyasallarla işlenen kumaşlar ve diğer malzemelerin tümü; evlerimizdeki iç hava kalitesini sessizce bozan zararlı kimyasallar (özellikle formaldehit) ve alev geciktiriciler içerebiliyor. Bunun için mobilya alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bu yazımızda konu hakkında detaylı bilgiler sunacağız. 

Sağlıklı Bir Ev İçin Mobilya Seçimi İçin 3 Püf Noktası

Sağlıklı bir ev için mobilya seçimi nasıl yapılır? sorusu, estetik kaygısı olan ve sağlıklı bir yaşamı prensip haline getiren bireyler için önemlidir. Özellikle çocuklu aileler için sadece güzel bir mobilya dekoratif dokunuş yeterli olmaz. Aynı zamanda sağlıklı ve doğal malzemelerden üretilmelidir. Sizlere yazının devamında 3 püf noktası paylaşacağız. İşte detaylar...

1. Masif Ahşap En İyi Tercihtir

Ahşapların eser miktarda doğal olarak oluşan formaldehit içerdiği ve bazı masif ahşap mobilyaların formaldehit içeren cilalarla kaplandığı doğru olsa da; birincil formaldehit kaynakları sunta, kontrplak, MDF ve preslenmiş tahtadır. Bu yüzden her zaman için en iyi tercih masif ahşap mobilyalardır. Ayrıca metal, formaldehitsiz ve izosiyanat içermeyen MDF veya NAUF MDF tercih edebilirsiniz. Unutmayın, artan kamu bilinci sayesinde formaldehit içermeyen mobilya temin etmek eskisinden çok daha kolay.

2. Doğal Kumaşlara Güvenin

Doğal kumaşlar her zaman sentetiklerden daha iyi bir seçim olsa da "kolay bakım", "kırışıksız", "ütülemez" ve "leke tutmaz" adlarını taşıyan herhangi bir kumaş, formaldehit ve PFAS içeren çeşitli kimyasallardan geçiriliyor. Bu kimyasallardan kaçınmanın en iyi yolu, bu özellikleri olmayan pamuk, keten, yün vb. doğal kumaşları tercih etmektir.

3. Yün ve Keten Kumaşlardan Üretilen Mobilyalar Sağlıklıdır

Alev geciktiriciler, kanepeler, sandalyeler, halılar, kilimler ve perdeler dahil olmak üzere çeşitli mobilyalara eklenebiliyor (bu özellik ülkeden ülkeye değişmektedir). Bunu önlemenin en iyi yolu, alev geciktirici içermeyen mobilyalar aramaktır. Bunun için, yün, keten, pamuk vb. gibi işlenmemiş doğal malzemelerden yapılan mobilyalar satın alabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Güvenilir ve Zehirli Kimyasal Barındırmayan Bir Bebek - Çocuk Odası Nasıl Kurulur?