Çamaşır makinesindeki küf

Çamaşır Makinenizde Küfü Temizlemek ve Küflenmeyi Önlemek İçin Beş Önemli İpucu

Çamaşır Makinesinde küf meydana gelebilir. Bunu önlememin doğal ve zehirsiz yolları var!

Çamaşır makinesi nemli ve havasız bir alandır ve bu da küf oluşumu için harika bir ortam yaratır.

Bu küf genellikle makinenizin contasında ve tamburunda  meydana gelir. Bu özellikle her gün giydiğiniz giysilere veya çarşaflara bulaşıyorsa, sağlığınız için son derece zararlı olabilir. Ayrıca çamaşırların ve makinenin kötü kokmasına neden olur. 

Çamaşır makinesinde küf neden oluşur? Çamaşır makinesindeki küf nasıl temizlenir? Küfün zararları nelerdir? Çamaşır makinesinde küf ne gibi sorunlara neden olur? Çamaşır makinesindeki küfün oluşumunu nasıl önleyebiliriz?

Gelin tüm bu soruların cevaplarına birlikte bakalım!

Küfün İnsan Sağlığına Olan Zararları

Küf belli hastalıklara neden olabileceği gibi var olan hastalıkların daha da kötüleşmesine sebep olabilmektedir (1). Örneğin:

  1. Kronik üst solunum yolu hastalığı
  2. Uykusuzluk
  3. Duygusal bozukluklar
  4. Hormonal dengesizlik
  5. Çocuklarda hiperaktivite (2)

Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek çamaşır makinenizi temizleyebilir, dezenfekte edebilir ve küflenmeyi önleyebilirsiniz:

  1. Küflerin favori yiyecek kaynaklarından birini ortadan kaldırmak için çamaşır makinenizin kapağını açık bırakın. Bu nemi engelleyecek, makinenizin kurumasına yardımcı olacak ve makinenin  etrafındaki contada küf oluşmasını önleyecektir.
  2. Her yıkamada Pureal Oksijenli Doğal Leke Çıkarıcı veya Pureal Doğal Oksijenli Çamaşır Suyu kullanın. Bu iki ürün içeriğinde doğal küf önleyici mineraller içerir. Bu mineraller küf oluşumunu engeller ve makinenizi dezenfekte eder. 
  3. Belli aralıklarda kireç ve deterjan kalıntılarını temizleyin. Çünkü deterjan ve kireç artıkları, küf için başlıca besin kaynağıdır. Küflenmeyi önlemek ve makinenizin ömrünü uzatmak için makinenizi periyodik olarak kireçten arındırmalısınız. Tek gereken şey Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi ve sıcak su. Boş makineye Bir bardak Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi dökün en uzun ve en sıcak döngüde çalıştırın. Bu işlemi belli aralıklarda tekrarlayın. Yerleşik veya inatçı küf varsa bunları temizleyin. Bunun için Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi ve Pureal Hijyen Spreyi kullanabilirsiniz.
  4. Çamaşır makinenizin contasını belli aralıklarda temizleyin. Makine contası küflenmeye özellikle eğilimli olduğundan, bunları ayda bir kez temizlemek önemlidir. Bu, özellikle sıcak ve nemli iklimlerde yaşayanlar için daha da önemlidir. Peki nasıl temizleyeceksiniz?

A) Öncelikle contayı elinizle geri çekin

B) Bu alana Pureal Banyo Temizleyiciyi bolca püskürtün.

C) Birkaç dakika bekleyin.

D) Daha sonra bir mikrofiber veya ovma fırçasını sıcak suya batırın ve püskürtülen alanı temizleyin.

E) Alanı ve contayı Pureal Hijyen Spreyi veya Pureal Doğal Çamaşır Suyu ile silin.

F) Son silme için mikrofiber bez kullanın. İşte bu kadar!

Önemli İpucu: Yumuşatıcı Kullanmayı Bırakın!

Çamaşır Makinesinde küflenme, geleneksel yumuşatıcıları kullanmayı bırakmakla önlenebilir. Geleneksel yumuşatıcılardaki bileşenler yalnızca sağlığınız için zararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda yapışkan, kaygan kalıntıları küf ve küf için 5 yıldızlı bir büfe gibidir.

Bunun yerine makinenizin yumuşatıcı gözüne Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi veya Pureal Doğal Durulama Suyu kullanabilirsiniz. Bu iki ürün çamaşırlarınızı parlatır, kokulardan ve deterjan kalıntılarından arındırır. Dilerseniz uçucu yağlar ekleyerek de çamaşırların kokmasını sağlayabilirsiniz. 

Unutmayın!

Her yıkamada Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı ve Doğal Doğal Leke Çıkarıcı Kullanın.  

Makinenizin contasını ayda bir kez Pureal Doğal Banyo Temizleyici ile temizleyin.

Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi veya Pureal Hijyen Spreyi kullanarak kireç ve deterjan kalıntılarını çıkarın.

Yumuşatıcı yerine Pureal Çok Amaçlı Temizlik Sirkesi veya Pureal Doğal Durulama Suyu kullanın.

Sources - Kaynakça

1. https://www.epa.gov/mold/mold-and-health#:~:text=Allergic%20reactions%20to%20mold%20are,allergic%20and%20non%2Dallergic%20people.

2. https://www.cdc.gov/mold/faqs.htm

İlginizi çekebilir: Her Ev ve Bütçe İçin En İyi Su Filtresi Nasıl Seçilir?