Elektrik Süpürgeler

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 2024 Yılının En iyi Elektrikli Süpürgeleri

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Doğru, güçlü ve güvenilir bir elektrik süpürgesi seçmek evinizin havası ve sağlığınız için oldukça önemli!

Elektrikli süpürge alırken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Doğru elektrik süpürgesi seçimi, yaşam alanını istenilen seviyede temizlemek için oldukça önemlidir.

Evinizdeki en kirli yerin evinizin havası olabileceğini hiç düşündünüz mü? Maalesef pek çok kişi için temizlik, çöpleri ve dağınıklığı ortadan kaldırmak, görünür kir ve tozu silip süpürmek ve hoş olmayan kokulardan kurtulmak anlamına gelir. Ancak evinizdeki “en kirli” yer soluduğunuz görünmez ve kokusuz hava olabilir. Evinizin havadaki partiküller yalnızca hava yoluyla bulaşan hastalıkların yayılması için bir araç değil, aynı zamanda toza binen toksik kimyasallara maruz kaldıkları için birçok alerjik ve solunum reaksiyonunun ana nedeni olabilir.

İyi haber şu ki, doğru ve güvenilir elektrik süpürgesini kullanarak, bu partiküllere maruz kalmayı önemli ölçüde azaltır ve evinizin hava kalitesini iyileştirebilirsiniz.

Elektrik süpürgesi ile evi temizlemek evdeki kiri, tozu, evcil hayvan tüylerini, alerjenleri ve diğer pek çok partikülleri temizlemenin en etkili yollarından birisidir. Fakat burada doğru elektrik süpürgesini seçmek oldukça önemli. Çünkü elektrik süpürgenizin topladığı tozları evin içine geri dağıtıyor ve evinizin havasını daha çok kirletiyor olabililir.

Eğer iyi ve doğru bir elektrik süpürgesi kullanıyorsanız, bu cihaz kiri, tozu ve tüm partikülleri içine çeker ve hapseder. Fakat piyasada bulunan pek çok süpürge maalesef çok sayıda partikülü geri püskürtebiliyor. Bunlar partiküller ise daha çok SVOC ve ağır metaller oluyor (1).

SVOC (Semi Volatile Organic Compounds - Yarı Uçucu Organik Bileşikler), ftalatlar, mobilya ve giysilerdeki alev geciktiriciler, pestisitler, biyositler, polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve poliklorlu bifeniller (PCB'ler), perflorlu kimyasallar (PFAS), gibi bu kokusuz yarı uçucu organik bileşikler (SVOC'ler), malzemelerden yayılan ve toza binen sessiz kirleticilerdir (2).

SVOC'ler sağlığınıza zararlıdır ve bağışıklık sisteminizi strese sokar. SVOC'lar kokusuz oldukları için oldukça sinsidirler ve zamanla evin içerisinde artarlar. Ayrıca SVOC'lar hasta bina sendromu, astım, endokrin bozukluğu, organ hasarı ve kanserlerle ilişkilendirilmiştir (3).

Öte yandan ağır metaller, toza binen ve endüstriyel hava kirliliği, ayakkabılar, böcek ilaçları ve diğer ev ürünleri yoluyla evlerimize girdiği bilinen nörotoksinler ve kanserojenlerdir (4).  

Peki çözüm nedir?

Gerçek HEPA filtreli elektrikli süpürgeler! Çünkü HEPA elektrikli süpürgeler, evinizin toksik yükünü azaltmak için harika bir araçtır. Sertifikalı sızdırmaz sistemli bir HEPA elektrikli süpürge ile ortalama elektrikli süpürgeniz arasındaki fark, HEPA'lı olanın en ince tozu bile tutması ve hiçbir partikülü sızdırmamasıdır.

HEPA, Yüksek Verimli Partikül Tutma anlamına gelir ve 0,3 µm (mikrometre) veya bir metrenin milyonda üçü büyüklüğündeki partiküllerin en az %99,97'sini ortadan kaldırır. Başka bir deyişle: en az görünen kirleticileri, toksinleri, alerjenleri, kimyasalları ve ağır metalleri bile evinizden çıkarmak için en iyi araçtır. Kitaplar, mobilyalar, duvarlar, tavanlar, abajurlar, arabalar vb. dahil olmak üzere hemen hemen her yüzeydeki tozu gidermek için bir HEPA elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

Unutmayın tüm “HEPA'lı Elektrik Süpürgeleri” gerçek HEPA Sistemlerine Sahip Değildir. Sertifikalı sızdırmaz sistemler daha güçlü bir motor gerektirdiğinden, daha yüksek bir fiyat etiketi bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, uygun şekilde bakım yapıldığında, yüksek kaliteli bir HEPA'lı elektrik süpürgesi, yıllarca herhangi bir düşük seviye elektrikli süpürgeden daha uzun süre dayanacaktır. Ayrıca, en yaygın ve sinsi iç mekân hava kirleticilerine ve patojenlerine karşı en iyi korumaya sahip olduğunuzu bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. 

İhtiyaçlarınız ve Bütçenize Uygun En İyi Elektrik Süpürgesi Nasıl Seçilir?

Elektrikli süpürgenizi değiştirmeye hazırsanız, aşağıda bizim önerebileceğimiz markaların listesini bulabilirsiniz:

Bütçe Dostu

Grundig VCC 7870

Samsung VC07R302MVP

Orta Segment

Philips Marathon Ultimate

Üst Segment

Dyson Gen5Detect

HEPA'lı elektrik süpürgem var. Şimdi ne olacak?

HEPA'lı elektrikli süpürge kullanmaya hazır mısınız? Evinizde derinlemesine bir temizlikle taze bir başlangıç ​​yapmanızı öneririz. Toksinleri uzaklaştırmak için Pureal Derin Temizlik Rehberi'mize göz atın.

İlk derin temizlikten sonra, düzenli olarak iç mekân havasını korumak için HEPA'lı elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz. Çok sık tüm evi süpüremiyorsanız, yatak odanızda en azından düzenli olarak süpürmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Yatak odanız gün içinde en çok vakit geçirdiğiniz ve vücudunuzun dinlenip kendini yenilediği odadır. Bunun için hava kalitesi söz konusu olduğunda ilk önceliğiniz olmalıdır.

Peki ya Robot Süpürgeler?

Çoğu robot süpürgenin çok güçlü motorları olmadığından, bunları HEPA ile süpürmenin yanında kullanmak mantıklı bir seçenek olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Pureal İle Sağlıklı Oyuncak, Mama Sandalyesi ve Bebek Oto Koltuğu Temizliği!