İndüksiyonlu Ocak

İndüksiyonlu Ocak Nasıl Temizlenir ve Püf Noktaları Nelerdir? | İndüksiyonlu Ocak Temizlik Rehberi

İndüksiyonlu ocaklar görünümü ile gazlı ocaklara göre daha estetiktir. Yeni tip mutfaklarda estetik görünümü sebebiyle de daha çok tercih edilmektedir. Tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri diğeri de temizliğinin kolay olmasıdır. İndüksiyonlu ocak temizliği günlük olarak yapılmalıdır. İhmal edilen ocak temizliği yanmış yiyecek ve yağların birikip ocak aksanının verimli çalışmamasına sebep olmaktadır. Peki, indüksiyonlu ocak temizliği yapılırken hangi yöntemler uygulanmalıdır? İşte detaylar…

İndüksiyonlu ocak temizliği diğer ocakların temizliğine göre daha kolaydır. Mutfağınıza yeni bir ocak satın almayı düşünüyorsanız indüksiyonlu ocaktan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. İndüksiyonlu ocaklar gaz ocaklarına kıyasla temizliği daha kolay olan ocaklardır. Elbette ki bu tür ocakların temizliğinde de dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

İndüksiyonlu ocaklar üzerine konulan tencereyi ısıtan, ancak elinizi yakmayan özellikteki ocaklardır. İndüksiyonlu ocak temizliği yaparken de kullanılan malzeme ve ürünler çok önemlidir. Ocağınızın çizilip, deforme olmaması için malzeme tercihlerinizi doğru yapmanız gerekir. Kullandığınız deterjanın içeriği sert olup ocağınızın yüzeyine ciddi zararlar verebilir.

İndüksiyonlu ocaklar görünümü ile gazlı ocaklara göre daha estetiktir. Yeni tip mutfaklarda estetik görünümü sebebiyle de daha çok tercih edilmektedir. Tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri diğeri de temizliğinin kolay olmasıdır. İndüksiyonlu ocak temizliği günlük olarak yapılmalıdır. İhmal edilen ocak temizliği yanmış yiyecek ve yağların birikip ocak aksanının verimli çalışmamasına sebep olmaktadır. Peki, indüksiyonlu ocak temizliği nasıl yapılır? indüksiyonlu ocak temizliği yapılırken hangi yöntemler uygulanmalıdır? indüksiyonlu ocak temizlemenin püf noktaları nelerdir? İşte detaylar…

İndüksiyonlu Ocak Nedir?

İndüksiyonlu ocaklar elektrikle çalışan, hızlı çalışma sistemine sahip, pişirme kabının tabana tam oturarak ısı kaçışının olmadığı ocak çeşitleridir. Bu ocaklar yemek pişirme kaplarının zemine direk oturduğu ocaklar olduğu için yemeğin çok daha kısa sürede pişmesini sağlar ve enerji tasarrufludur. Son yıllarda firmalar tarafından da ocak tercihi yapılırken en fazla tavsiye edilen çeşitler arasında indüksiyonlu ocaklar yer almaktadır.

İndüksiyonlu Ocak Temizliğinde Etkili Yöntemi Keşfedin!

Yeni nesil ocak türü olan indüksiyonlu ocakların temizliği uzun yıllar ürününüzü kullanabilmeniz açısından çok önemlidir. Bakımı düzenli ve doğru yapılmayan ocaklar zamanla performansını yitirmeye, aşınmaya ve çalışmamaya başlayabilir. O nedenle bu ürünü daha önce kullanıp deneyimlemediyseniz temizliği için önemli birkaç püf noktasından bahsederek başlayabiliriz. İndüksiyonlu ocak temizliği yaparken yapmamız ve yapmamamız gereken detaylara birlikte göz atalım.

1. Ocak Üstü Kaba Pisliği Alın

Pişirilen yemekler sonrasında yüzeyde biriken yemek artıkları, yağ lekeleri olacaktır. Yüzeyde biriken bu kirleri öncelikle mikrofiber bir bez yardımıyla temizleyin. Yüzeyde kalan kir ve artıklar temizlik sırasında çizilmelere sebep olabilir. O nedenle deterjanla temizlemeye geçmeden önce nemli bir bez ile silmek ocağınızın çizilmesini engelleyecektir. Silme işlemine başlamadan önce de mutlaka ocağı kapattığınızdan emin olun.

İlginizi çekebilir: Parfümler ve Gündelik Hayata Etkileri | Parfüm Nedir? - Nelerde Bulunur? - Zararları Nelerdir? - Nasıl Kaçınırız?

2. Ilık Suyla Sıkılmış Bezi Kirleri Yumuşatmak İçin Kullanın

İndüksiyonlu ocak temizliği yaparken yanmış, kurumuş ve yerleşmiş lekelerle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Çizilebilme riski yüksek ocaklar olduğu için fırça veya tel yardımıyla bu ocakları temizlemek doğru olmayacaktır. Küçük bir tas içerisine ılık su hazırlayarak, mikrofiber bez yardımıyla kurumuş lekeleri bu bez ile yumuşatabilirsiniz. Ilık su temizleme öncesinde kirlerin kabarması bakımından önemlidir.

3. İnatçı Lekeler ve Genel Güvenilir Temizlik İçin Doğal Temizleyiciler Kullanın: Pureal

İndüksiyonlu ocak temizliği yaparken en önemli nokta da tercih edilen temizleyicinin içeriğidir. Piyasada satılan her temizleyici ürün bu ocak türleri için uygun olmayabilir. Doğal ve hassas içerikli bir yağ ve kir çözücü tercih etmeniz hem inatçı lekelerden kolayca kurtulmanızı sağlayacak hem de ocağınızın yüzeyinin çizilip, yıpranmasını önleyecektir.

Pureal Çok Amaçlı Temizleyici, %100 doğal bitki ve mineral bazlı içeriği ile indüksiyonlu ocaklardaki yağ ve kiri çözer ve derinlemesine temizler. Doğal ve narin içeriği ile çizmeden güvenilir bir temizlik sağlar. Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürtün, bir süre bekletin ve silerek temizleyin. Hepsi bu kadar!

Dilerseniz ocağı krem temizleyici ile de temizleyebilirsiniz. Pureal Krem Temizleyici, içeriğinde bulunan 3 farklı doğal karbonat ile yüzeyleri çizmeden derinlemesine temizler.

4. Son Olarak Bezle Durulayın

Cam yüzeyli bu ocaklar temizlendikten sonra durulama gerekebilir. Siyah bir cam yüzeyi olduğu için iyi durulama yapılmadığında lekeli bir görünüme sebep olabilir. Pureal Çok Amaçlı Temizleyici veya Krem Temizleyici ile yağ, kir ve lekelerden kurtulduktan sonra mikrofiber bez yardımıyla ocağınızı temiz su ile durulayın ve kurulayın. 

İndüksiyonlu Ocak Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İndüksiyonlu ocak temizliği hakkında en çok merak edilen sorulara da birkaç başlık altında yanıt vermek istedik. İşte ocak temizliği hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları…

a) İndüksiyonlu ocak temizlerken ne tür bez kullanılır?

İndüksiyonlu ocak temizliği yapılırken çizmez yapıda mikrofiber bezler tercih edilmelidir. Mikrofiber bezler yüzeyleri çizmeden temizler ve tüm kiri içerisine hapseder.

b) İndüksiyonlu ocak ıslak mendille silinir mi?

Islak mendil ile temizlemek hem ocak üzerinde yer alan zorlu lekeleri yok etmez hem de kuruduğunda lekeli bir görünüme sebep olur. Bu nedenle ıslak mendil ile ocak temizliği doğru bir yöntem değildir.

İndüksiyonlu ocakları doğru yöntemlerle ve ürünlerle temizlemek oldukça önemli. İndüksiyonlu ocak temizleme hakkındaki tüm sorularınız için bize yazabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

İlginizi çekebilir: Ev Temizliğinde Sirke Kullanmanın 7 Yolu | Sirkenin Temizlikteki Önemi!