Pureal ile Zehirsiz Zemin Temizliği

Yer Temizliği Nasıl Yapılır? | A'dan Z'ye Zemin Temizleme Rehberi

Farklı zemin türleri farklı talimatlar gerektirebilir. Bu yazıda doğal yöntemlerle zeminleri nasıl kolayca temizleyebileceğiniz hakkında bilgiler edineceksiniz.

Çocuklarınız, evcil hayvanlarınız veya yalnız yaşıyor olsanız da muhtemelen her gün yerde bir süre zaman geçiriyorsunuzdur. Sağlığınız ve iç hava kalitesi için o zeminin temiz olması oldukça önemlidir. Zeminlerinizi temiz tutmak ve bunu yapmak için toksik olmayan temizlik ürünleri kullanmak düşündüğünüzden çok daha kolay!

Bu yazımızda Zemin nasıl temizlenir? Yer temizlemenin püf noktaları nelerdir? Zemin temizlerken nelere dikkat etmeliyiz? Ahşap parke zemin nasıl temizlenir? Taş zemin nasıl temizlenir? Seramik nasıl temizlenir? gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Yer Temizlemek İçin Gerekenler:

  1. Pureal Çok Amaçlı Temizleyici
  2. Pureal Doğal Ahşap Temizleyici Sabun - Ahşap zeminler için
  3. HEPA Filtreli Elektrikli Süpürge
  4. Fırça
  5. Mikrofiber Bezler
  6. Temiz ve Kuru Havlu

İsteğe Bağlı Ek Araçlar:

Pureal Oksijenli Doğal Leke Çıkarıcı - Fayans derzleri için

Talimatlar: Genel Yer Temizleme

  1. HEPA filtreli elektrikli süpürge ile zeminleri ve süpürgelikleri tamamen süpürerek işe başlayın.
  2. Süpürme işleminden sonra, Pureal Çok Amaçlı Temizleyici ve bir mikrofiber bez ile süpürgelikleri temizleyin.
  3. Zeminin özellikle kirli bölgelerine noktasal işlem uygulayın. Pureal Çok Amaçlı Temizleyici lekeler için mükemmel bir araçtır. Gerekirse, leke kaybolana kadar alanı fırça ile fırçalayın.
  4. Daha sonra zeminin tamamını temizlemek için aşağıdaki iki işlemden birini seçin ve işlemi tamamlayın.

A - Püskürtme Yöntemi

Zemine Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürtün ve temiz, nemli bir paspas veya mikrofiber bez ile her alanı silin. Ekstra nemi emmek için kuru bir havluyla üzerinden geçin.

Ahşap parke zeminlerde Pureal Çok Amaçlı Temizleyici kullanacaksanız, ürünü zeminin kendisine püskürtmek yerine paspas, havlu veya beze püskürtmenizi ve ardından silmenizi öneririz.

B - Kova ve Paspas Yöntemi

Bir kovayı su ile doldurun (ortalam 4  - 5 litre). Ardından suya 1 veya 1.5 çay kaşığı Pureal Çok Amaçlı Tüm Ev Temizlik Konsantresi ekleyin. Paspası konsantreli suyla ıslatın ve iyice sıkın. Zemini paspaslayın, ardından havayla kurumaya bırakın.

Ahşap parke zemin için Pureal Ahşap Temizleyici Sabun kullanın. Bunun için bir kovayı su ile doldurun (ortalam 4  - 5 litre). Ardından suya 1 - 2 ölçek  Pureal Ahşap Temizleyici Sabun ekleyin. Paspası bu suyla ıslatın ve iyice sıkın. Zemini paspaslayın, ardından havayla kurumaya bırakın.

Pureal Ahşap Temizleyici Sabun içerisinde bulunan organik zeytinyağı ve hindistan cevizi sabunu ile zemini doğal olarak derinlemesine temizler ve içerisindeki hint yağı ile ahşabı besler, bakım yapar ve korur. 

Farklı Zemin Tipleri İçin Özel Talimatlar

Ahşap Parke Temizliği

Öncelikli zemini HEPA filtreli elektrikli süpürge ile süpürün. Ardından bir kovayı su ile doldurun (ortalam 4  - 5 litre). Ardından suya 1 - 2 ölçek  Pureal Ahşap Temizleyici Sabun ekleyin. Paspası bu suyla ıslatın ve iyice sıkın. Zemini paspaslayın, ardından havayla kurumaya bırakın.

Seramik - Karo Temizliği

Seramik ve karo zeminler genellikle olduklarından daha kirli görünürler çünkü gözenekli olan harç lekeleri ve yağı kolayca emer ve hızla kararır. Harcı temizlemek için Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürtün ve 5 dakika bekletin. Fırçalamak için yumuşak bir fırça kullanın, ardından silerek temizleyin.

Harç özellikle kirliyse, alana Pureal Oksijenli Doğal Leke Çıkarıcı serpin ve ardından Pureal Çok Amaçlıyı bolca püskürtün. 15 dakika ile 1 saat arasında bekletin (nemli kaldığından emin olun), ardından bir fırça ile ovalayın ve silin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Beton - Terazzo - Fiberglas Temizliği

Öncelikle alanı elektrikli süpürge ile süpürün. Temizlenecek alana Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürtün ve 5 - 15 dakika bekletin. Lekeler için sert bir fırça kullanın. Ardından temizleyin ve gerekli görürseniz işlemi tekrarlayın. 

Epoksi Temizliği

Epoksi zemini silmek için zemine Pureal Çok Amaçlı Temizleyici püskürtün ve mikrofiber mop ile silin. Lekeler alanlar için solüsyonu bir süre bekletin. Ayrıca dilerseniz kova ve paspas yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için 4 - 5 litre su dolu bir kovaya bir yemek kaşığı Pureal Konsantre ekleyin ve mop ile yüzeyi temizleyin.

Doğal Taş, Mermer ve Granit Zemin Temizliği

Pureal Çok Amaçlı Temizleyici veya Pureal Cam Temizleyici ile mermer ve granit gibi gözenekli doğal taşları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yüzeye Pureal Çok Amaçlı Temizleyici veya Pureal Cam Temizleyici püskürtün. Püskürtme işlemini minimum seviyede tutun. Ardından silerek temizleyin. 

Vinil - Linolyum (Muşamba) Zemin Temizliği

Vinil ve linolyum (muşamba) zeminleri temizlerken az su ve solüsyon kullanmaya dikkat edin ve kurulama yapın. Bunun için yüzeye Pureal Çok Amaçlı püskürtün ve silin. Ardından bir bezle kurulayın. 

Halı Temizliği

Bir lekeyi çıkarmak için Pureal Çok Amaçlıyı doğrudan lekenin üzerine püskürtün ve 1 - 5 dakika bekletin. Leke kaybolana kadar alanı bir fırça veya bez ile çitileyin. Gerekirse leke üzerinde daha güçlü olan Pureal Konsantre kullanın.

Pureal Konsantre'yi halı temizleme makinesinde de güvenle kullanabilirsiniz. Detaylar için Pureal Kullanım Kılavuzu'nu inceleyin.

Dış Mekân Zemin Temizliği

Seramik, ahşap veya doğal taş gibi araç yollarındaki veya garaj zeminlerindeki yağ lekelerini çıkarmak için önce alana su püskürtün, ardından Pureal Çok Amaçlı püskürtün. 5 - 10 dakika bekletin. Ardından sert bir fırça ile hızlı bir şekilde ovalayın, durulayın ve gerekirse işlemi tekrarlayın.

Zeminin tümünü temizlemek için püskürtme yöntemini veya kova - paspas yöntemini uygulayabilirsiniz. 

Zeminleri Temiz Tutmak İçin Önemli İpuçları

Paspasları Kullan ve Ayakkabıyı Dışarda Çıkart

Giriş kapılarınızın dışında bir paspas kullanmak, kiri evinizden uzak tutmanıza yardımcı olacak ve alanınızı gözle görülür şekilde daha temiz tutacaktır. Bir paspasla bile, ayakkabılar yalnızca görünür kir ve çamurda değil, aynı zamanda görünmez kimyasallardan, böcek ilaçlarından, herbisitlerden ve çok daha fazlasından korur. Evinizde kir, toz ve zararlı kimyasallarla kaplı ayakkabılarla yürümek yerine, bunları paspasta veya kapının dışında çıkarın.

Düzenli Olarak Evinizi Süpürün

Düzenli süpürme, zeminlerinizi son derece temiz tutar. Kaliteli, bir HEPA elektrik süpürgesi pek çok problemi giderir. Özellikle evinizde alerji, astım veya diğer çevresel hassasiyetleri olan biri varsa en iyi seçenektir.

Distile Su ile Temizleyin

Bir zemini temizlerken, çizgileri ve mineral birikintilerini önlemenin en iyi yolu distile (kaynatılmış ve soğutulmuş) su kullanmaktır. Bu su, musluk suyunun içerdiği mineralleri ve diğer parçacıkları içermediğinden su izi bırakmaz.

İlginizi çekebilir: Pureal İle Güvenilir ve Doğal Biberon ve Emzik Temizliği Nasıl Yapılır? 8 Etkili Yöntem