Yenidoğan kıyafetleri

Yenidoğan Bebek Kıyafetlerini Doğru ve Güvenilir Yıkama Rehberi

Ciltlerini koruyan floran yani diğer bir anlatımla “bariyer” özelliği henüz oluşmadığından bebeklerin çevresel faktörlerden etkilenmeleri sık görülen bir durum. Ebeveynler de bu riski minimize etmek adına birçok önleyici uygulama yapar. Temizlik ve hijyen de bunun başında gelir. Bu sebeple yenidoğan bebek kıyafetlerinin hangi deterjanla yıkanacağı, kaç derece ayarlanacağı ve bu gibi birçok sorunun cevabı önem kazanır. Bu makalemizde sizi ve bebeğinizi önemseyen bilgiler bulacaksınız.

Anne ve anne adayları için yenidoğan bebek çamaşırlarının nasıl yıkanacağı sürecin önemli soru işaretlerinden biridir. Henüz çok hassas cilt yapısına sahip olduklarından ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Genellikle aklımızda pek çok soru vardır. Yenidoğan bebek kıyafetleri nasıl yıkanır? yenidoğan bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır? Yenidoğan bebek deterjanı önerileri nelerdir? Yenidoğan bebek kıyafetleri hangi deterjanla yıkanmalı? Yenidoğan bebek deterjanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorular sürekli aklımızı kurcalar. 

Deterjanların içindeki kimyasal ve toksik maddeler, yıkama sonrası kıyafetler yoluyla bebeklerin cildine temas edebilir. Bu da tahriş, kızarma ve birçok istenmeyen durumu yaratabilmektedir. Hatta çoğu zaman yıkama sonrası yayılan güzel ve mis kokular sanıldığı kadar da masum olmuyor. Bu nedenle bebeklerin doğumdan sonraki ilk 10 – 15 haftalık dönemine kadar ekstra önem ve hassasiyet göstermek oldukça önemlidir. 

Yenidoğan bebeklerin ciltlerinde hassasiyet nedeniyle bebek kıyafetlerinin hangi deterjanla yıkanacağı, kaç derece ayarlanacağı ve bu gibi birçok sorunun cevabı önem kazanır. Bu makalemizde sizi ve bebeğinizi önemseyen bilgiler bulacaksınız.

Yenidoğan Bebek Kıyafeti Nedir?

Yenidoğan bebek kıyafeti 0-3 ay arası giysileri kapsayan, bebeğinizin içerisinde rahat edebileceği, kolay giyip çıkarılabilen, sentetik ve kimyasal madde içermeyen malzemelerden üretilen doğal giysilerdir. Bazı bebek giysileri hammadde olarak çok da masum içeriklerden üretilmiyor. Pamuklu olmayan, sentetik giysiler yenidoğan bebeğinizin teni için çok da uygun değildir.

Bebek giysi seçimi yaparken giysilerin içerisinde yer alan ürün içeriğini okumak gerekir. Yenidoğan bebek kıyafetleri yıkama talimatları da yine bu etiketler üzerinde yer alır.

Yenidoğan bebek kıyafetlerini hazırlarken ilk önceliğimiz ürünün içeriği olmalıdır. Pamuklu, organik giysilere öncelik vererek, bebeğinizin içerisinde rahat edebileceği ürünleri tercih etmelisiniz. Özellikle 0-3 ay aralığındaki bebekler pamuklu, yumuşak pijamalar, zıbınlar ve tulumların içerisinde daha rahat ederler. Ürünün içeriğinden sonraki en önemli adım kolay giyip çıkarılabilen rahat giysiler olmasıdır. Giysi seçimleri de mevsimlere uygun olarak seçilmelidir.

Bebek Kıyafetlerini Yıkamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerin henüz koruma kalkanı oluşmamıştır. Bu da onları birçok faktöre karşı korumasız yapar. Günün neredeyse tamamında cildine temas ettikleri düşünülünce kıyafetlerdeki hassasiyet çok daha fazladır. Yeni satın alınan bebek kıyafetleri, içeriğindeki zararlı maddelerden arındırmak için yıkanır ve sonrasında bebeğe giydirilir. Ancak bir yanlıştan kaçarken yeni bir yanlış yapmak istemezsiniz.

Pek bilinmese de günümüz market reyonlarında satılan ve “güvenilir” reklam stratejisiyle pazarlanan deterjanların birçoğunda SLS, paraben, sülfat, klor, GDO, boya ve parfüm gibi sadece bebeklere değil tüm insanlara ve çevreye zararlı kimyasallar bulunabiliyor.

Anne ve anne adaylarının doğum sonrası bebeklerinin kıyafetlerini yıkarken şu faktörlere dikkat etmesi önerilir:

  1. Doğal içerikli deterjanlar kullanılmalıdır.
  2. Doğal uçucu yağ dahil hiçbir kokulu deterjan kullanılmamalıdır.
  3. Toz yerine sıvı deterjan tercih edilmelidir.
  4. Çamaşır durulamasının iyi yapılması gerekir. Bunun için ekstra durulama tercih edilebilir.
  5. Yeni satın alınan kıyafetler giydirilmeden önce yıkanmalıdır.

Yukarıda sayılan maddeler anne ve babaların yenidoğan kıyafetlerini yıkarken dikkat edeceği en temel hususlar olarak görülebilir.

Yenidoğan Bebek Kıyafetlerini Sağlıklı Yıkama Rehberi

Bebek heyecanı belki de bireyler için dünyanın en büyük heyecanlarından biridir. Doğum öncesi çok sayıda kıyafet hazırlığı yapılır. Fakat kıyafetlerin doğru bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir. Paketli hali çok temiz görünse de üretim aşamasından reyonlarda durma sürecine kadar çok sayıda zararlı etkeni bünyesine alabilir. Bu heyecanlı sürecinizde önemli detayları atlamamanız adınıza yenidoğan bebek kıyafetlerini doğru yıkama rehberini paylaşıyoruz.

A.     Yenidoğan Bebek Kıyafeti İçin Deterjan Seçimi

Deterjan seçerken içeriğinin tamamen doğal ve güvenilir olmasına dikkat edin. Özellikle de market temizlik reyonlarındaki popüler deterjanlar, bebek kıyafeti yıkamada kullanılmaması doğru bir tercih olacaktır. Zira SLS, paraben, sülfat, klor, GDO gibi zararlı bileşenler bebek ciltlerine doğrudan zarar verebilir. Hatta mis gibi zannedilen kokular bu konuda en etkili düşmanlar arasında gösteriliyor. 

Pureal Çamaşır Deterjanı %100 doğal içeriği ile bebek çamaşırları için doğal, etikili ve güvenilir bir temizlik sağlar.

B.     Bebek Kıyafeti İçin Çamaşır Makinası Programlama

Yenidoğan bebeklerin kıyafetleri hangi programda yıkanır sorusu anneler için çok popülerdir. Yeni teknolojiye sahip çamaşır makinalarında “bebek yıkama programı” özelliği bulunurken, eski tip makinalarda bu olmaz. Bu tür ürünlerde de “hassas yıkama” programlaması yapılabilir.

C.      Yıkama Derecesine Dikkat Edin!

Çamaşır makinesinde yıkanacak yenidoğan bebek kıyafetlerinin yıkama derecesi de ideal seviyede ayarlanmalıdır. Uzmanlar bu konuda 30 ila 40 derece alığını işaret ediyor.

Yenidoğan Bebek Kıyafetleri Yıkama İçin Önemli Bilgiler

Yenidoğan bebek kıyafetleri yıkama hakkında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Bebek giysilerinin kaç derecede yıkanması gerektiğinden, yıkanma sıklığına kadar pek çok önemli bilgiye yanıt ararız. Bilindiği gibi bebek kıyafetleri yıkanırken ayrı bir özen gösterilmesi gereken giysilerdir.

Biz yetişkinlerin giysileri ile yıkamak, kimyasal içerikli deterjanları kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır. İşte bebek kıyafetleri yıkarken bilmemiz gereken önemli bilgiler…

a)    Bebek kıyafeti kaç derecede yıkanır?

Çamaşır makinelerinin programları içerisinde çoğunlukla artık bebek giysileri yıkama programları bulunuyor. Ancak böyle bir program makinenizde bulunmuyorsa bebeğinizin giysilerini yüksek sıcaklıkta yıkamamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bebeğinizin giysilerini makinede 30-40 derecede yıkamak yeterlidir. Genellikle pamuk içerikli olan bebek giysileri yüksek derecede yıkandığında deforme olabilir. O nedenle uygun derece düşük sıcaklıkta yıkama olmalıdır. Doğal içerikli Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı soğuk suda bile etkili olarak bebeğinizin giysilerini temizlemeye yardımcı olur.

b)    Marketten alınan deterjanla yenidoğan bebek kıyafeti yıkanır mı?

Market raflarında artık çok sayıda bebek çamaşır deterjanına rastlamamız mümkün. Ancak içeriğini bilmediğiniz hiçbir ürünü tercih etmemenizde fayda var. Öncelikle satın alacağınız ürünün içeriğinden emin olmalısınız. Bazen doğal olduğunu düşündüğümüz ürünler bile doğal içeriklerden oluşmayabiliyor. Ürün içeriğini araştırıp, seçiminizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

c)    Yeni alınan bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır?

Mağazadan satın aldığınız bebek giysileri ambalaj içerisinde olsa bile toza maruz kalabilir. O nedenle satın aldığınız yenidoğan bebek kıyafetlerini yıkama yapmadan bebeğinize giydirmemenizde fayda var. Yeni alınan giysileri ayrı olarak makinenizde 30 derecede kısa programda yıkamak yeterli olacaktır. Bu noktada önemli olan giysilerin toz, kimyasal ve bakterilerden arındırılmasıdır.

d)    Bebek kıyafeti yıkamadan giydirilir mi?

Bebeğinizin teni yeni doğduğundan dış dünyaya göre oldukça hassas olacaktır. Giysilerin üzerindeki tozlar bebeğinizde alerjiye ve kızarıklığa sebep olabileceği için bu ihtimali ortadan kaldırmak adına yeni aldığınız bebek giysilerini düşük ısıda yıkadıktan sonra giydirmeniz daha doğru olacaktır.

e)    Yenidoğan bebek kıyafetlerinde yıkama sıklığı nasıl olmalı?

Yenidoğan bebek kıyafetleri yıkama sıklığı günlük olarak olmalıdır. Bilindiği gibi bebek giysileri yoğun lekelere maruz kalabilir. Bu lekeler bekledikçe daha kalıcı ve çıkarılması zor bir hal alır. Zaten gün içerisinde birkaç defa bebek giysisi değiştirilir. Gün içerisinde biriktirilen giysiler aynı gün içerisinde yıkanmalıdır.

f)     Elde bebek kıyafetleri yıkamak doğru mu?

Bebeğinizin hassas içerikli giysileri mutlaka olacaktır. Küçük parçaları ve narin giysileri Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı gibi elde yıkamaya uygun bir deterjan ile yıkayabilirsiniz. Elde yıkama yaparken de ılık su ile yıkama giysilerin deforme olmaması açısından önemlidir. Yıkayacağınız giysileri ters çevirerek fazla çitileme yapmadan elde de yıkayabilirsiniz.

g)    Bebek kıyafetleri kaç derecede ütülenir?

Bebek giysileri yıkanıp, kurutulduktan sonra ütülenerek kullanılmalıdır. Ütünüzün pamuklu bölümünü ayarlayarak, 200 ila 220 derece aralığında bir ısıda bebeğinizin giysilerini ütüleyebilirsiniz. Koyu renkli ve hassas giysileri ütülerken tersten ütüleme yapabilirsiniz. Nemli giysilerinizi ütülerken de üzerine ince bir tülbent koyarak ütüleyebilirsiniz.

Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı

Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı, %100 doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahiptir. Bebekler, çocuklar ve hassas ciltli kişilerin çamaşırlarında güvenle kullanabilirsiniz. Ultra güçlü formülü sayesinde kirleri kolayca çıkarır, lekeyi ve kokuyu yok eder. Soğuk su dahil tüm sıcaklık derecelerinde iyi çözünür ve kolayca durulanır. Çamaşırlarınızı sertleştirmez, yıpratmaz ve renklerini korur. Çamaşır makinesi haricinde elde yıkama için de uygundur. Dermatolojik olarak hassas ciltlerde test edilmiştir, hipoalerjeniktir. Astmajen (astım tetikleyici), alerjen, parfüm, enzim, optik parlatıcı, alkol, zararlı yüzey aktif madde gibi hiçbir kimyasal içermez. 78 farklı evsel leke üzerinde test edilmiş ve etkiliği kanıtlanmıştır.

Yenidoğan bebek kıyafetleri yıkama yaparken yumuşatıcı yerinde de Pureal Doğal Durulama Suyu kullanabilirsiniz. Çamaşır deterjanları yapısı gereği pH değeri yüksek, alkali ürünlerdir. Pureal Doğal Çamaşır Durulama Suyu, doğal içeriği ile düşük pH'da durulama yapar, deterjan kalıntılarını ortadan kaldırır ve çamaşırları nötralize eder. Bu özellikle bebek, hassas, çok hassas ve alerjik ciltler için önemlidir. Ayrıca çamaşırların renklerini parlatır ve doğal olarak yumuşatır.

İlginizi çekebilir: Evde Küf Kokusunu Doğal Yollarla Gidermek İçin 5 Etkili Yöntem