Zehirsiz ve En Güvenilir Tencere ve Tavalar

En Sağlıklı Tencere Tava Nasıl Seçilir? Tencere ve Tava Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru ve sağlıklı tencere - tava seçmek sağlığınız için oldukça önemli

Bulabileceğiniz en taze, işlenmemiş, organik yiyecekleri seçmek, sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Mümkün olan en sağlıklı yiyeceği elde etmek için büyük çaba harcarsanız, yemeğinizi hazırlarken bu iyiliği mümkün olduğunca korumak istersiniz. Bu nedenle, bulabileceğiniz en güvenli ve sağlıklı pişirme kaplarını kullanarak sağlıklı beslenmeye harcadığınız yatırımı korumanız çok önemlidir.

Eğer siz de sağlıklı ve güvenilir tencere ve tava nasıl seçilir? diye merak edenlerdenseniz bu yazıyı muhakkak sonuna kadar okuyunuz. 

Öncelikle belli özelliklere sahip tavalardan uzak durmanızı öneriyoruz. Bunların başında yanmaz ve yapışmaz tavalar geliyor. Buradaki en büyük endişe, yapışmaz tavanın Perflorlu Maddeler (PFAS'ler) içermesidir. Bu florlu organik kimyasallar sınıfı hem toksisitesi hem de modern gıda ambalajları, giysiler, kişisel bakım ürünleri ve pişirme gereçlerimizdeki yaygınlığı açısından şimdiye kadar oluşturulmuş en tehlikeli, yasal kimyasal gruplardan biridir.

ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre, PFAS'lar, kanser, böbrek hasarı, çocuklarda gelişimsel beyin hasarı, tiroid hastalığı, hormonal bozulma, immünolojik etkiler ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli rahatsız edici sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir.

Tencerelerdeki PFAS'lar, zehirleri doğrudan yemeğimize ve soluduğumuz havaya sızdırarak ısıtıldıklarında daha büyük sorun yaratır. PFAS'lerin artık yanmaz yapışmaz tavalarda artık kullanılmadığını duymuş olabilirsiniz. Bu doğru fakat bununla birlikte, PTFE (Politetrafloroetilen) olarak bilinen PFAS yakın arkadaşları, yeni yanmaz yapışmaz pişirme kaplarında hala bulunuyorlar ve onların yerini aldılar. Bunun PFAS’ın “güvenli” bir alternatifi olduğunu duyabilirsiniz, ancak yeni araştırmaların bunun da BPA kadar tehlikeli ve “potansiyel olarak daha kötü” olduğunu kanıtladı. Bu olay tıpkı BPA'nın yerini BPS’ye bırakması gibi. Bu nedenle, yapışmaz bir tava kullanmanız gerekiyorsa, ürününün nasıl yapıldığını öğrenmek ve toksisite raporları için üretici ile iletişime geçmenizi öneririz.

Neyse ki, çok daha güvenli seçenekleriniz var!

Sağlıklı Tencere Tavalar ve Malzemeleri

Demir Döküm Tencere ve Tavalar

Dökme demir tava ve tencereler etler ve sebzeler için harikadır.

Paslanmaz Çelik Tencere ve Tavalar

Paslanmaz çelik tavada kızartma ve soteleme için harikadır.

Nikel yiyeceğe sızacak niteliğe sahiptir. Bu nedenle nikel içermeyen çelik arayın. Nikel içermeyen çelikte 18/0 numarası basılı olacaktır. “18” krom anlamına gelir ve ikinci sayı nikel anlamına gelir.

Cam

Harika bir ısı iletkeni olmasa da cam pişirme kapları (üreticiden kurşunsuz olduğunu doğrulayın) pişmiş gıdalar ve su bazlı pişirme için mükemmeldir.

Yanmaz Yapışmaz Tencerenizi Değiştirene Kadar Ne Yapmalısınız?

Evde yapışmaz tencere, tava, fırın tepsisi veya başka pişirme gereçleriniz mi var? Bu parçaları toksik olmayanlarla değiştirinceye kadar toksik maruziyeti en aza indirmelisiniz. Bunun kullanabileceğiniz bazı özel teknikler vardır.

1.Adım: Hasar Görmüş Tencere veya Tavaları Atın

Çizilmiş veya hasar görmüş yanmaz yapışmaz pişirme kaplarını atın. Bu parçalar, kimyasalları doğrudan yemeğinize sızdırır ve artık orijinal olarak tasarlandıkları şekilde işlev göremezler. Geleneksel pişirme kaplarının aksine, yapışmaz pişirme kapları sonsuza kadar dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Artık yeni gibi görünmüyorsa, kesinlikle ondan ayrılma zamanı gelmiştir.

2.Adım: Yanmaz Yapışmaz pişirme kaplarınızı çizmeyin!

Yanmaz yapışmaz tencere ve tavalarla yemek pişirirken asla metal kaplar veya yüzeylerini çizecek herhangi bir şey kullanmayın. Bunu zaten yaptıysanız, 1. Adıma bakın. Pişirme kaplarınızı temizlerken aşındırıcı deterjanlardan ve fırçalardan kaçının. Yanan yiyecekleri temizlemek için önce sabun ve suyla ıslatın. Ardından çizmeyecek yumuşak bir sünger ile temizleyin. Pureal temizlik ürünleri yanmaz yapışmaz pişirme kaplarında kullanılabilecek kadar yumuşak bir temizlik ürünüdür.

3.Adım: Yanmaz Yapışmaz Tencere ve Tava ile Dikkatli Şekilde Pişirin

Boş tavalar hızla yüksek sıcaklıklara ulaştığından, yanmaz yapışmaz pişirme kaplarını yüksek ısıda önceden ısıtmaktan kaçının. Bunun yerine, yiyecekleri güvenli bir şekilde pişirmek için pişirme kaplarını mümkün olan en düşük sıcaklıkta ısıtın. Genel olarak, kaplamanın bozulmasına neden olabileceğinden, 250 derecenin üzerinde ısıtmaktan kaçının.

4.Adım: Davlumbazınızı Kullanın

Kullandığınız pişirme kabının türü ne olursa olsun, her yemek pişirdiğinizde davlumbazınızı kullanmanızı öneririz. Ancak özellikle yanmaz yapışmaz tencere ve tavalarla yemek pişirirken davlumbazınızı her zaman açın.

5.Adım: Yapışmaz Pişirme Kaplarınızı Dikkatli Bir Şekilde Saklayın

Tencere, tava ve fırın tepsilerindeki yanmaz yapışmaz kaplama kolayca çizilmektedir. Bu nedenle bu gereçleri dikkatli şekilde saklayın

İlginizi çekebilir: Pureal İle Güvenilir ve Doğal Biberon ve Emzik Temizliği Nasıl Yapılır? 8 Etkili Yöntem