Astım ve temizlik

Astım Hastaları Temizlik Tavsiyeleri ve En Güvenilir ve Doğal Temizlik Ürünleri

Astım, solunum yollarını tıkayan ve genel olarak nefes almayı güçleştiren kronik bir hastalıktır. Astımı tetikleyen toz, duman, koku, VOC (zararlı gazlar) ve polen gibi pek çok farklı etmen vardır. Bu tetikleyiciler ise hırıltılara, öksürüğe, nefes darlığına ve astım ataklarına sebep olabilir. Astım hastasının seçeceği deterjan ve temizlik ürünleri bu anlamda çok önemlidir. Çünkü deterjan ve temizlik ürünleri içerisinde pek çok astmajen yani astım tetikleyici içerir.

Astım Hastaları Temizlik Tavsiyeleri ve En Güvenilir ve Doğal Temizlik Ürünleri 

Astım, solunum yollarını tıkayan ve genel olarak nefes almayı güçleştiren kronik bir hastalıktır. Astımı tetikleyen toz, duman, koku, VOC (zararlı gazlar) ve polen gibi pek çok farklı etmen vardır. Bu tetikleyiciler ise hırıltılara, öksürüğe, nefes darlığına ve astım ataklarına sebep olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, dünya çapında 235 milyon insan astım hastasıdır. DSÖ ayrıca astımın çocuklar arasında en yaygın kronik hastalık olduğunu belirtir. Ev temizlik ürünleri ise, özellikle çocukluk çağı astımı riskini artıran ana unsurlardan biridir.

Astım her yaş grubunda görülebilir fakat genellikle yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkar.  Araştırmalar, temizlik ürünlerine en fazla maruz kalan çocukların astım teşhisi konma olasılığının %37 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Kısacası temizlik ürünlerine ne kadar çok maruz kalınırsa, çocukların kronik alerjilere ve hırıltılı solunuma sahip olma olasılığı o kadar artıyor (1,2,3,4) .

Çocukların haricinde araştırmalar yetişkinlerinde ev temizlik ürünlerine maruziyetinin ileride astıma neden olabileceğini göstermektedir (5). 

Astımın nedenleri nelerdir?

Astımın pek çok farklı nedeni mevcuttur. Bunlardan en çok rastlananları ise şunlardır;

 • Sigara dumanına maruziyet
 • Gebeyken annenin sigara içmesi
 • Bebeklik ve çocukluk döneminde astmajenlere ve alerjenlere maruziyet
 • Ailede astım varlığı

Astım hastasının seçeceği deterjan ve temizlik ürünleri bu anlamda çok önemlidir. Çünkü deterjan ve temizlik ürünleri içerisinde pek çok astmajen yani astım tetikleyici içerir.

Peki, astım hastaları için ev temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Astım hastaları hangi temizlik ve deterjan ürünlerini kullanmalıdır? Aşağıda astım hastalarının ev temizliğinde nelere dikkat etmesi gerektiğini, hangi temizlik ürünlerini kullanmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Astım rahatsızlığına sahipseniz aşağıdaki bilgiler sizin için oldukça yardımcı olacaktır.

Astım Hastaları İçin Ev ve Çamaşır Temizlik Tavsiyeleri

 • Yalnızca doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahip ve içerisinde astmajen içermeyen deterjan ve temizlik ürünleri kullanın. Çünkü kimyasal içerikli sıradan ev temizlik ürünleri ve deterjanları içerisinde yüzlerce farklı VOC (zararlı gazlar) ve astmajen yani astım tetikleyici içerir. Bu içerikler ortama püskürtüldüğünde astımın tetiklenmesine ve öksürüğe neden olabilir. Hatta bu astmajenlere düzenli olarak maruz kalmak ileride astıma ve hırıltıya neden olabilir. Bu yüzden öncelikle olarak içerisinde formaldehit, parfüm, QUATs, MIT ve amonyağın dahil olduğu 638 farklı astmajenden hiçbirinin olmadığı temizlik ürünlerini tercih edin. Pureal temizlik ürünleri %100 doğal içeriğe sahiptir ve içerisinde 638 astmajenden hiçbiri bulunmaz!
 • Temizlik yaparken yalnızca split teknolojisine sahip mikrofibez bez kullanın. Çünkü sıradan pamuk bezler tozu etrafa yayarlar, fakat mikrofiber bezler tüm tozları içine hapseder. Pureal Mikrofiber bezleri split teknolojisiyle üretilmiştir. Pamuktan 3 kat, ipekten 2 kat ve insan saçından 100 kat daha incedir. Liflerin sıkı yoğunluğu, benzersiz emiş gücü ile ağırlıklarının 7 katı kadar suyu tutabilir.
 • Yalnızca kokusuz ürünler seçin. Parfüm ve doğal olsalar da dahi uçucu yağlar içerisinde onlarca farklı astım tetikleyici içerir. Kokusuz temizlik ürünleri bu anlamda en güvenilir tercihtir.
 • Toz ve aerosol temizlik ürünleri kullanmayın. Yalnızca jel veya sıvı temizlik ürünlerini tercih edin. Çünkü toz ve aerosol temizlik ürünleri her ne kadar doğal olursa olsunlar koku salınımı yaparlar ve astım tetikleyebilirler.
 • Temizlik yaparken eğer polen sezonu değilse pencereleri veya havalandırmaları açın. Ayrıca evinizdeki hava temizleyiciyi çalıştırın.
 • Mümkünse temizlik yaparken maske kullanın.
 • HEPA filtreli elektrikli süpürge ile tüm evi en az haftada bir kez süpürün. HEPA filtreli elektrikli süpürgeler tozu dışarı atmazlar. Böylelikle astım hastaları için güvenilir bir ortam oluştururlar. En iyi HEPA filtreli elektrikli süpürgeler için bloğumuza göz atın.
 • Yatak ve nevresim takımlarını haftada bir kez yüksek sıcaklıkta (50 derece ve üzeri) yıkayın. Yüksek sıcaklık pek çok alerjeni (akarlar dahil) öldürür.
 • Evinizi moplamak ve neredeyse tüm alanları temizlemek için buharlı bir temizleyici edinin. Buharlı temizleyici evinizi temizlerken aynı zamanda yüzeylerdeki bakterilerin %99.9’unu yok eder. Ayrıca buharlı temizleyiciler içerisinde deterjan ve ev temizlik ürünü olmadan çalışan en güvenilir temizleyicidir. Bu anlamda Karcher markasının buharlı temizlik ürünlerini öneriyoruz. 
 • Evde mümkün oldukça az aksesuar bulundurun. Ne kadar az aksesuar o kadar az toz!

Pureal Ev Temizlik ve Çamaşır Ürünleri

Pureal temizlik ve çamaşır ürünleri eczacı, kimyager, akademisyen ve çevre mühendisi tarafından uzun süren Ar-Ge sonucunda formüle edilmiştir. %100 doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahiptir. Türkiye’nin ilk ve tek VOC-Free temizlik ürünüdür. Böylelikle zararlı gaz salınımı yapmaz, evinizin havasını kirletmez. İçeriklerinin tamamının EWG değeri en güvenilir olan 1’dir. İçerisinde hiçbir alerjen ve AOEC’nin belirttiği 638 astmajenden hiçbirini bulundurmaz. Bu anlamda Pureal astım hastaları için güvenilir bir temizlik sağlar! Pureal temizlik ürünlerini incelemek için tıklayın.

Astım rahatsızlığı olanların yaşam kalitelerini korumaları için yaşam alanlarını temiz tutması gerekiyor. Ancak rahatsızlığın tipik semptomları sebebiyle normal temizlik sürecine göre daha çok özenli olmak gerek. Aksi halde astım hastaları için temizlik süreci zor ve rahatsız edici hale dönüşebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Yenidoğan Bebek Deterjanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Astım ve alerji sorunu olan bireyler temizlik süreçlerinde dikkat etmesi gereken temel faktör şudur: kimyasallardan kaçınmak. Bilimsel veriler net olarak gösteriyor ki ağır kokular, kimyasallar, toz ve evcil hayvan tüyleri bu tür kişilerde ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu da “market reyonlarındaki tüm hijyen ürünlerini kenarı atın” anlamına geliyor. Astım hastaları için ev temizliği süreci tamamen doğal ve sağlıklı ürünlerden oluşmalı. Peki ama hangi ürünler tavsiye edilir? Astımlar yüzey temizliğinde hangi deterjanı kullanmalı? Bu ve çok daha fazla soruya yanıt vereceğiz.

Astımı Olanların Ev Temizliğinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Astım çağımızın hastalığı. Her yaştan bireyde sık olarak görülüyor. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerin bulundukları ortam son derece temiz ve tozlardan arındırılmış olmalı. Üstelik sadece ev değil iş yerleri de buna dahil. Astım hastaları için temizlik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır…

1. Tozun Ortamdan Arındırılması Gerekir

Tozlu ortam astım hastaları için öksürük krizlerini tetiklemekte. Bu sebeple ilk adım ortamdaki tozu arındırmak olmalı. Toz, tüy ve kıl gibi maddeleri temizlemek için mikrofiber bezi nemlendirmek yeterli. Ürün olarak Pureal doğal temizlik ürünlerini tercih ederseniz, temizlikte etkiyi arttırırsınız. Pureal temizlik ürünleri içerisinde astmajen (astım tetikleyici) içermez. Böylelikle astımlı bireylerin bulunduğu ortamlarda güvenilir bir temizlik sağlar. 

2. Kolay ama Etkili Temizlik Yöntemleri Tercih Edilmeli

Solunum yolu rahatsızlığı olan kişilerin, temizlik sürecinde yoğun olarak çalışmaması gerekir. Çünkü istemeden de olsa temizlik sırasında toza maruz kalınabilir. Bu nedenle gerekirse maske kullanılmalı veya başkasından yardım alınmalıdır. 

İlginizi çekebilir: Sedef Hastalığı ve Temizlik: Sedef Hastaları İçin Çamaşır Yıkama ve Temizlik Yapma Rehberi

3. Kimyasal İçermeyen Doğal Temizlik Ürünleri Seçilmeli

Astım hastaları için temizlikte dikkat edilecek belki en önemli madde, temizlik malzemesi seçimidir. Kimyasal temizlik ürünleri tam bir astım düşmanıdır. Ataklara sebebiyet vereceğinden tamamen doğal temizlik ürünlerinin kullanılması uzmanların önerisidir.

Pureal doğal temizlik ürünlerinin kokusuz versiyonları içeriğinde astım tetikleyici içerik barındırmaz. Astımlı bireylerin bulunduğu ortamlarda güvenilir bir temizlik sağlar. 

4. Oda Kokularından ve Parfümlü Ürünlerden Uzak Durulmalı

Güzel kokan temizlik malzemelerinin içinde o kokuyu veren kimyasallar, yani parfümler bulunmaktadır. Ev temizliğinde astım rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle kokulu ürünler kullanmamalıdır. Çünkü parfümler içeriğinden 1000'den fazla astım tetikleyebilen içerikler barındırmaktadır. Bunun yerine kokusuz ürünler tercih edilmelidir. 

Astım Hastaları İçin Yumuşatıcı Kullanmak Doğru mu?

Yumuşatıcılar parfümlü içeriklerdir ve astım hastaları kadar tüm insanlar için zararlı ürünlerdir. Bu nedenle hiçbir aşamada yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Yumuşatıcı yerine sirke güvenle kullanılabilir. Detaylı bilgi için ''Yumuşatıcılar zararlı mı?'' isimli makalemizi okuyabilirsiniz. 

Kaynakça - Sources

 1. https://www.reuters.com/article/us-health-asthma-childhood-idUKKBN20C2H7
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7030883/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21313993/
 4. https://www.healtheuropa.com/exposure-to-cleaning-products-linked-to-asthma-and-wheezing-in-children/97827/
 5. https://lymphosign.com/doi/10.14785/lymphosign-2018-0013