Banyo temizliği

Doğru Banyo Temizliğini Nasıl Yapılır? | 4 Önemli Püf Noktası

Doğru ve doğal banyo temizliğini nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek oldukça önemli. Çünkü banyo için kullanılan sıradan kimyasal içerikli temizleyiciler sağlığımızı yüksek oranda tehdit ediyor. Bu içerikteki deterjanları solumak bile ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Bu nedenle gelin beraber doğal banyo temizliği nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir birlikte bakalım.

Evde temizliğine en çok özen gösterdiğimiz alanların başında banyo gelir. Bu alanlar ayrıca en sık da kirlenen alanlardan biridir. Fayans temizliği ayrı, duş ve duşakabin temizliği ayrı özen gerektirir. 

Hazırladığımız bu yazıda doğal yöntemlerle doğru banyo temizliği nasıl yapılır, doğru ve doğal banyo temizliğinin püf noktaları nelerdir, banyodaki kireç lekeleri nasıl temizlenir, banyodaki küf nasıl temizlenir gibi onlarca farklı sorunun cevabını bulacaksınız. Hadi başlayalım!

 

Doğal Banyo Temizliği Neden Önemli?

Banyo temizliği neden önemlidir sorusu sıkça sorulur. Banyolar en çok bakteri bulunduran alanlardır. Nemli bir ortam olduğu için de kolayca küf oluşturabilir ve koku yapmaya müsaittir. Kirli lavabolar ve küvetler hem mikrop yuvasıdır hem de yarattığı koku sebebiyle pis bir ortam havası yaratır.

Banyolarda oluşan kötü kokular evin içerisine kadar da yayılır. Bu zararlı mikroplar ve mikroorganizmalar evinize yayıldıkça ardından sağlık sorununu da beraberinde getirir. Bu nedenle banyo temizliği hijyen bakımından çok önemlidir.

Banyo temizliği denince aklıma ilk olarak klor bazlı çamaşır suları, kimyasal krem temizleyiciler ve ağır kimyasal içerikli temizlik ürünleri geliyor. Bunun nedeni de banyo konusunda 'çok hijyenik' olması gerektiği algısı. Fakat klor bazlı çamaşır suları ve kimyasal krem temizleyiciler, evinizin havasını kirletir ve insan sağlığını tehdit ederler. Bu içerikteki deterjanları solumak dahi ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Ayırca bu ürünlerin doğaya ve su yaşamına karşı da sayısız etkileri vardır (1, 2, 3). 

Doğal temizlik ürünleri kullanarak ve yöntemlerini takip ederek de de en az kimyasal içerikli temizleyiciler kadar hijyenik bir banyoya kavuşabilirsiniz. Hem de size, çevrenizdekilere ve doğaya zarar vermeden!

 

Doğal ve Doğru Yöntemlerle Banyo Temizliği Nasıl Yapılır? Banyo Temizliğindeki Önemli Püf Noktaları Nelerdir

Doğal ve doğru yöntemlerle banyo temizliği nasıl yapılır ve önemli püf noktaları nelerdir sorusu sıkça sorulur. Basit ve doğal formüllerle banyonuzu temizleyebilmeniz için bu önerileri sizler için araştırdık. Peki, nedir bu zaman kaybetmeden uygulayacağınız ipuçları? İşte detaylar…

İlginizi çekebilir: Parfümler ve Gündelik Hayata Etkileri | Parfüm Nedir? - Nelerde Bulunur? - Zararları Nelerdir? - Nasıl Kaçınırız?

1. Doğal Tuvalet Temizliği

Tuvalet temizliği oldukça önemlidir ve tuvalet temizliği nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir sorusu sıkça sorulur. Bu alanın yeterli hijyen gücüne sahip temizleyicilerle temizlenmesi gerekir.

Tuvalet temizliğinde Pureal Doğal Banyo Temizleyici, Pureal Doğal Krem Temizleyici, Pureal Doğal Hijyen Spreyi ve Pureal Doğal Çamaşır Suyu kullanabilirsiniz. Öncelikle tuvaletin veya klozetin tüm yüzeylerine Pureal Doğal Banyo Temizleyiciyi püskürtün. Ardından temizlik gücünü artırmak için tuvalet ve klozetin içine Pureal Doğal Kremi Temizleyici dökün ve bir süre bekletin. Tuvaletin dışından içine doğru tüm alanları mikrofiber bez ile silin. Tuvalet veya klozetin için ise fırçalayarak temizleyin.

Son olarak hijyen sağlamak amaçlı Pureal Doğal Çamaşır Suyu'nu kullanın. Bunun için ürünü tuvalet içi ve dışına gelecek şekilde püskürtün. 3 - 5 dakika arası bekletin ve silin.

İşte bu kadar!

2. Doğal Duşakabin ve Küvet Temizliği

Duşakabin ve küvetler de sıkça kirlenen ve özellikle küf oluşumunun en çok olabildiği alanlardır. Bu nedenle doğal küf önleyici özellikteki ürünler kullanmak önemlidir. Öncelikle duşakabin camlarından başlayın. Camlara Pureal Doğal Banyo veya Cam Temizleyici püskürtün, bekletin ve silin. Eğer camlarda kireç lekesi mevcutsa (özellikle kireçli şebeke suyu olan illerde sıkça karşılaşılır), camları temizledikten sonra camlara Pureal Doğal Kireç Çözücü püskürtün ve 10 - 15 dakika bekletin. Ardından mikrofiber bez ile temizleyin. 

Ardından duş bataryalarını temizlerin. Bunun için Pureal Doğal Banyo Temizleyici ve Pureal Doğal Kireç Çözücüyü kullanın. İkisini püskürtün, bekletin ve temizleyin.

Ardından duş fayanlarını temizleyin. Bunun için Pureal Banyo Temizleyiciyi kullanın. Püskürtün, bekletin ve temizleyin. Derz aralarını parlatmak için Pureal Doğal Krem Temizleyiciyi kullanın. 

Son olarak zemine geçin. Yüzeye Pureal Krem Temizleyici veya Pureal Temizlik Karbonatı serpin ardından Pureal Banyo Temizleyici püskürün, bekletin ve temizleyin. Ardından yüzeye Pureal Doğal Çamaşır Suyu veya Pureal Doğal Hijyen Spreyi püskürtün, bekletin ve silin. 

Doğal küvet temizliği için alana Pureal Doğal Temizlik Karbonatı serpin ve Pureal Doğal Banyo Temizleyici ve Pureal Doğal Hijyen Spreyi püskürtün, bekletin ve temizleyin. Duş ve banyo bataryaları için yukarıdaki yöntemi uygulayın. 

3. Doğal Ayna Temizliği

Aynalar nasıl silinir sorusu sıkça sorulur. Aynaları silmek için yüzeye Pureal Doğal Temizlik Sirkesi veya Pureal Doğal Cam Temizleyici püskürtün, bekletin ve silin. Özellikle aynaları silerken cam bezi veya mikrofiber bez kullanmanız oldukça önemlidir. 

4. Doğal Derz ve Fayans Temizliği

Derz ve fayan nasıl silinir ve püf noktaları nelerdir sorusu sıkça sorulur. Derz ve fayansların genel temizliği için yüzeye Pureal Doğal Banyo Temizleyici püskürtün, bekletin ve temizleyin. Derz aralarını parlatmak için duvar yüzeylerine Pureal Doğal Hijyen Spreyi veya Pureal Doğal Çamaşır Suyu püskürtün, bekletin ve silin. Eğer derzler zeminde ise zemine Pureal Oksijenli Doğal Leke Çıkarıcı serpin ve Banyo Temizleyici ile ıslatın. Bekletin ve silin. Dilerseniz fırçalayabilirsiniz. 

5. Doğal Lavabo Temizliği

Lavaboya Pureal Doğal Banyo Temizleyici püskürtün, bekletin ve temizleyin. Partlamak için yüzeye Pureal Oksijenli Doğal Leke Çıkarıcı serpin ve Banyo Temizleyici ile ıslatın, bekletin ve silin. Ekstra hijyen için yüzeye Pureal Doğal Hijyen Spreyi veya Pureal Doğal Çamaşır Suyu püskürtün, bekletin ve silin.

6. Doğal Tezgah Temizliği

Hijyenik tezgah nasıl silinir sorusu sıkça sorulur. Tezgah temizliği için yüzeye Pureal Doğal Banyo Temizleyici püskürtün, bekletin ve silin. Ekstra hijyen için yüzeye Pureal Doğal Hijyen Spreyi veya Pureal Doğal Çamaşır Suyu püskürtün, bekletin ve silin. 

7. Doğal Gider Temizliği 

Giderleri temizlemek için asla ağır kimyasallar kullanmayın. Bu kimyasalların özellikle banyo gibi küçük ortamlarda insan sağlığına çok büyük zararları vardır. Ayrıca evinizin havasını kirletirler ve çevreye zarar verirler. Bunun yerine doğal yöntemleri deneyin. 

  • Öncelikle gidere Pureal Doğal Temizlik Karbonatı serpin. 
  • Arından karbonatı üzerine Pureal Doğal Temizlik Sirkesi dökün. Sirke ve karbonatın tepkimeye girdiğine göreceksiniz.
  • Bu işlem bittiğinde gidere 2 litre kadar sıcak su dökün.

İşte Bu kadar. Bu işlemi belli aralıklarla yapmak giderlerin tıkanmasını da önleyecektir 

Banyodaki Küf Nasıl Önlenir?

Banyolarda oluşan küfler hepimizin en büyük şikayeti. Özellikle duşakabin, küvet ve fayans aralarında oluşan bu küfler hem banyolardaki kötü kokunun en önemli sebebi hem de kirli ve hijyenden uzak görüntünün nedenidir. Ayrıca banyolar yoğun nem ve az havalandırmaya sahip olduğu için küfler için adeta bir cennettir. Peki, bu banyodaki küflerin önüne nasıl geçebiliriz?

Birçoğumuz sıcak bir banyo sonrasında duşakabin kapılarını kapalı bırakıyoruz. Küvet ve duşakabin içlerinde ve tavanında oluşan küflerin en büyük sebebi de havalandırma yapılmamasıdır. Nemli hava içeride kaldığında hızla küf oluşumuna sebep olabilir.

Kısa aralıklarla temizlenmeyen bu küf oluşumları da bekledikçe daha zorlu lekeler haline gelebilir. Banyo sonrasında duşakabin kapaklarını açık bırakarak küf oluşumunu hafifletebilirsiniz. Fakat sadece duş kapılarını açık bırakmak da yeterli olmayabilir. Banyo sonrası mutlaka banyonuzun da havalandırılması gerekir. İçerideki buharlı hava dağılana kadar banyo kapınızı açık bırakmanız kötü koku oluşumu ve küf oluşumunu engelleyecektir.

Banyodaki Küf Nasıl Temizlenir?

Küflü alana Pureal Hijyen Spreyi veya Pureal Doğal Çamaşır Suyu püskürtün ve 10 - 15 dakika bekletin. Arından yüzeye Pureal Doğal Temizlik Sirkesi püskürtün ve 10 dakika kadar daha bekletin ve silerek temizleyin. İşte bu kadar!

Pureal Hijyen Spreyi ve Pureal Doğal Çamaşır Suyu içerisinde bulunan hidrojen peroksit (oksijenli su) ve Pureal Doğal Temizlik Sirkesi içerisinde bulunan asetik asit küfü öldürür ve tekrar oluşumunu engeller. 

Banyodaki Kireç ve Sabun Köpüğü Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Banyoda küften sonra en sık karşılaşılan lekeler ise kireç ve sabun köpüğü lekesidir. Bu lekeleri gidermek için en kolay yöntem Pureal Doğal Kireç Çözücü veya Pureal Doğal Temizlik Sirkesi kullanmak. Yüzeylere püskürtün, bekletin ve silin. İşte bu kadar. Tüm kireçlerin kolayca yok olduğunu göreceksiniz. 

 

Doğal Banyo Temizliğinden Son Birkaç İpucu

1. Sabun kalıntılarını gidermek için Pureal Doğal Banyo Temizleyiciyi düzenli olarak kullanın

2. Duş ve banyodan sonra fazla suyu kurutmak için havlu kullanın. 

3. Vantilatörünüzü kullanarak veya pencere açarak banyonuzu havalandırın.

Doğal Yöntemlerle banyo Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğal yöntemlerle banyo temizliği hakkında aklınıza takılan sorulara da sık sorulan sorular başlığı altında yanıt bulmak istedik. İste tüm merak edilenleriyle sık sorulan sorular ve yanıtları…

İlginizi çekebilir: Suni Deri Nasıl Temizlenir? 5 Adımda Etkili Temizlik!

a) Banyo temizliğinde sirke kullanılır mı?

Banyo temizliğinde sirke en etkili ürünlerin başında gelir. Sirke içeriğinde bulunan asetik asit sayesinde banyoda hijyenik bir temizlik gerçekleştirir. Ayrıca yüzeylere zarar vermeden temizler. Sirkeyi evinizdeki tüm temizliklerde değerlendirebilirsiniz. Özellikle kireç lekelerinde harika çalışır. 

b) Banyo temizliğinde karbonat yüzeylere zarar verir mi?

Karbonat banyo temizlemede harika bir üründür. Ayrıca karbonat kolay çözülebilen bir maddedir ve zemin yüzeyine herhangi bir zarar vermez. Pureal Doğal Temizlik Karbonatı, ultra ince taneleri sayesinde banyodaki yüzeyleri çizmeden temizler. 

c) Banyo temizliğinde hangi doğal ürünleri kullanabilirsiniz?

Banyo temizliğinde sirke, karbonat ve arap sabununu güvenle kullanabilirsiniz. 

Pureal Doğal Temizlik Ürünleri

Pureal doğal temizlik ürünleri, %100 doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahiptir ve içeriğinde yalnızca EWG değeri en güvenilir olan 1 - 2 değere sahip içerikleri kullanır.

Hipoalerjenik, astım ve alerji dostu içeriğe sahiptir. Yüzeylerde hiçbir kalıntı bırakmaz ve kolayca durulanır.

İçeriğinde bulunan hindistan cevizi sabunu, sitrik asit (limon tuzu), hidrojen peroksit (oksijenli su), karbonat ve doğal sirke gibi ürünler ile banyonuzu derinlemesine temizler ve tüm alanlarda hijyen sağlar.

Kaynakça - Sources

1. https://www.ewg.org/guides/cleaners/content/cleaners_and_health/

2. https://www.lung.org/clean-air/indoor-air/indoor-air-pollutants/cleaning-supplies-household-chem 

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4096065/

İlginizi çekebilir: Ev Temizliğinde Sirke Kullanmanın 7 Yolu | Sirkenin Temizlikteki Önemi!