Kokan çamaşır

Yıkandıktan Sonra Kötü Kokan Çamaşırlar İçin Etkili Çözümler

Çamaşırlarım yıkandıktan sonra kötü kokuyor' cümlesini sıkça duymuşunuzdur. Gelin birlikte çamaşırların yıkandıktan sonra neden kötü koktuğunu ve nasıl çözebileceğimize birlikte bakalım. İşte detaylar…

'Çamaşırlarım yıkandıktan sonra kötü kokuyor' cümlesini sıkça duymuşunuzdur.  Çamaşırlarımızın temizliği ve kötü kokmaması hepimizin isteğidir. Fakat yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlar kötü bir deneyim olabilir ve tertemiz yıkadığımız çamaşırlarımızın neden böyle kötü koktuğunu anlamaya çalışırız. Bunun nedenini bulmak ise oldukça önemlidir.

Bu yazımızda çamaşırlar yıkandıktan sonra neden kötü kokar ve çözümleri nelerdir konusunu ele alacağız. Çamaşır makinesindeki kötü kokuları nasıl önleyebilirim? çamaşırlarım yıkandıktan sonra neden kötü kokuyor?, çamaşırlarımın yıkandıktan sonra kötü kokmasını nasıl önleyebilirim? gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım.  

Her şeyden önce, kötü kokuya sebep olan asıl nedeni bulmanız gerekir. Sorunun kaynağını tespit etmeden giysilerinizdeki kötü kokuya çözüm bulabilmeniz imkansız ne yazık ki. Gelin ilk etapta kötü koku nedir ve çamaşırlarınızda neden koku olabileceğinin nedenlerine bir göz atalım. İşte detaylar…

Kötü Koku Ne Demek?

Evet, doğru gördünüz. Kötü koku nedir sorusunun cevabı çok önemlidir. Çünkü çamaşır konusunda genellikle çamaşırın ''hiçbir şey kokmaması'' kötü kokuyor olarak algılanabilir. Çünkü yıllardan beri parfüm içerikli yumuşatıcılar hayatımızda ve ürünlerin yumuşatıcı kokmadığı durumda çamaşırların kötü koktuğunu düşünüyoruz. Yumuşarıcıların ve parfüm içerikli ürünlerin ne kadar zararlı olduğu konusunda uzun zamandır yazılar yazıyoruz. Yazılarımızı buradan ulaşabilirsiniz. 

Unutmayın temizliğin bir kokusu yoktur. Temiz olan şey kokmayan şeydir :) 

Çamaşırlar Yıkandıktan Sonra Neden Kötü Kokar?

Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlar ve çözüm yollarına geçmeden önce çamaşırların yıkansa bile neden koku yapabileceğine değinelim. İşte çamaşırlarınızda kötü kokulara sebep olabilecek başlıca etkenler:

  • Öncelikle eğer doğal deterjanlara geçtiyseniz ve yumuşatıcı kullanmayı bıraktıysanız makineniz ve çamaşırlarınız kokmaya başlayabilir. Peki neden? Çünkü kimyasal içerli deterjanlar ve yumuşatıcılar, ağır parfümler ve kimyasallar içerir ve makine içindeki küfü ve diğer kokuları maskeler. Böylelikle siz hep parfüm kokusu alırsanız ve bir sorun yokmuş gibi devam ederseniz. Fakat doğal deterjana geçtiğiniz ve yumuşatıcı kullanmayı bıraktığınız anda bu kokular artık maskelenmez ve küf ve kir kokuları ortaya çıkar. Bu nedenle doğal deterjana geçmeden önce makinenize derin temizlik ve detoks işlemi yapmanız önemlidir. 
  • Çamaşır makinenizdeki küfler kötü kokuya neden olabilir.
  • Çamaşır makinenizin ön lastiğinde biriken kirler ya da düzenli aralıklarla makine temizliğinin ve bakımının yapılmaması kötü kokuya neden olabilir.
  • Kıyafetleri yıkandıktan sonra makinede unutmak veya bir süre bırakmak kötü kokuya neden olabilir.
  • Kıyafetlerinizi henüz nemli iken toplamak ve bu şekilde katlayıp, yerleştirmek kötü kokuya neden olabilir.
  • Çamaşır miktarına göre yetersiz deterjan kullanımı kötü kokuya neden olabilir.
  • Giysi dolaplarınızın belirli aralıklarla havalandırılmaması ve temizliğinin yapılmaması gibi nedenler giysilerinizin kötü kokmasının başlıca sebepleridir.

Yıkandıktan Sonra Kötü Kokan Çamaşırlar İçin Çözüm Önerileri

Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlar ve çözümlerini hazırladığımız alt başlıklarda bulabilirsiniz. Giysilerinizde oluşan kötü kokularla baş etmenin birkaç basit yöntemini sizler için araştırdık. Gelin bu çözüm önerilerine hep birlikte göz atalım.

1. Kıyafetlerin Doğru Zamanda ve Yöntemle Depolanması

Makinede bittikten sonra çamaşırlar vakit kaybetmeden makineden alın ve düzenli bir şekilde asarak kurumaya bırakın. Nemli ve kurumamış çamaşırları katlayıp depolamak kötü kokuya neden olur.

2. Dolapların Havalandırılması ve Temizliği

Dolaplarınızı belli aralıklarla temizleyin ve havalandırın. Dilerseniz Pureal Lavanta Keseleri gibi doğal koku yayıcılar kullanarak dolaplarınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. 

3. Önerilen Miktarda Deterjan Kullanımı

Makinenizde kullandığınız deterjanı her zaman önerilen oranda yapın. Daha az veya daha fazla deterjan kullanımı kötü kokuya neden olabilir. Her zaman önerilen miktarı takip edin. 

4. Çamaşır Makinesinde Biriken Küf ve Kir Kokusu - Çamaşır Makinesi Temizliği ve Detoksu

Eğer doğal deterjana geçiş yaptıysanız ve yumuşatıcı kullanımı bıraktıysanız çamaşır makinenizi derinlemesine temizlemeniz ve detoks etmeniz gerekir. Çünkü kimyasal içerikli deterjanlar ve ağır parfümlü yumuşatıcılar makine içindeki küfü ve kir kokularını maskeler. Siz hiçbir sorun yokmuş gibi işlemlere devam edersiniz. Ne zaman doğal deterjana geçerseniz o zaman kokular çıkmaya başlar. Çünkü doğal deterjanlar kimyasal içermediği için maskeleme yapmaz. Bu nedenle küfü ve kiri makeden temizlemek oldukça önemlidir. Peki nasıl?

Derinlemesine çamaşır makinesi temizliği ve detoksu üzerine yazdığımız yazıya ulaşmak için tıklayın. 

Bonus Öneri I: Sirke ve Karbonat

Sirkenin temizliğin her alanında kullanıldığını bilmeyenimiz yoktur. Sirke asidik bir temizleyici olduğu için kötü kokuların giderilmesinde oldukça etkili bir formüldür. Sirke kıyafetlerinizdeki her türlü kötü kokuyu yok edebileceği gibi etkin özelliği sayesinde bakteri oluşumunu da önleyecektir. Üstelik sirkeyi elde yıkama da kullanabileceğiniz gibi makinede yıkayacağınız çamaşırlarınızda da kullanabilirsiniz. 

Pureal Çok Amaçlı Doğal Temizlik Sirkesi, içeriğinde bulunan doğal sirke ve hindistan cevizinden elde edilmiş sabunlar ile bu işlem için harika bir araçtır. Pureal Çok Amaçlı Doğal Temizlik Sirkesi'ni makinenizin yumuşatıcı gözüne ekleyin, Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı'nı ekleyin, çamaşırları yerleştirin ve makinenizi uygun programda çalıştırın. 

Karbonat ise yine tıpkı sirke gibi harika bir koku giderici ve temizleyicidir. Bunun için her yıkamada makinenizin tamburuna bir - iki ölçek Pureal Çok Amaçlı Temizlik Karbonatı ekleyin ve makinenizi uygun programda çalıştırın. Karbonat sadece kötü kokuları gidermez ayrıca deterjanınız etkisini de güçlendirir.

İlginizi çekebilir: Parfümler ve Gündelik Hayata Etkileri | Parfüm Nedir? - Nelerde Bulunur? - Zararları Nelerdir? - Nasıl Kaçınırız?

Bonus Öneri II:  Pureal Doğal Durulama Suyu

Çamaşır deterjanları yapısı gereği pH değeri yüksek, alkali ürünlerdir. Pureal Doğal Çamaşır Durulama Suyu doğal içeriği ile düşük pH'da durulama yapar, deterjan kalıntılarını ortadan kaldırır ve çamaşırları nötralize eder ve kokuları giderir. Bu özellikle bebek, hassas, çok hassas ve alerjik ciltler için önemlidir. Ayrıca çamaşırların renklerini parlatır ve doğal olarak yumuşatır. 

Bonus Öneri III: Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı 

Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlar ve çözümleri arasında seçtiğiniz deterjan da çok önemlidir. Bazı deterjanlar ile yıkanan çamaşırlar giysilerinizin kötü kokmasına sebep olabilir. Bakteri oluşumunu ve kötü koku oluşumunu önlemek için doğal içerikli deterjanlar tercih edebilirsiniz.

Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı, doğal formülü sayesinde hem giysilerinizde oluşabilecek bakterileri önler hem de giysilerinizdeki kötü kokuları yok eder. Sert kimyasallar içermediği için de kolayca çözünür. Böylece giysilerinizde deterjan kalıntısı olmaz. Bilindiği üzere giysi üzerinde kalan deterjanlarda giysilerinizin kötü kokmasına sebep olmaktadır. %100 doğal içerikli formülü sayesinde de hassas ciltlerde dahi gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

Yıkandıktan Sonra Kötü Kokan Çamaşırlar ve Çözümleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlar ve çözümleri ile ilgili aklınıza takılan pek çok soru olabiliyor. Sıkça sorulan birkaç soruya da aşağıdaki başlıklarda yanıt vermek istedik. Tüm merak edilenleriyle birlikte sizden gelen sorular ve yanıtları…

İlginizi çekebilir: Suni Deri Nasıl Temizlenir? 5 Adımda Etkili Temizlik!

a) Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlardaki kokuyu nasıl çıkarabilirim?

Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlardaki kötü kokuyu gidermek için öncelikle yukarıdaki aşamları uygulayın ve makinenizi temizleyin. Ardından sirke ve karbonat kullanarak çamaşırları yeniden yıkayın. Depolama adımlarını doğru takip ettiğinizden emin olun. 

b) Çamaşır makinesinde küf oluşumunu nasıl engelleyebilirim?

Bunun için yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle makinenin kapağını her yıkama sonra bir süre açık bırakın. Bu küf oluşumunu önemli ölçüde engelleyecektir. Ayrıca belli aralıklarda makinenizi temizleyin. Bunun için sirke ve karbonat ve doğal kireç çözücü kullanabilirsiniz. 

Yıkandıktan sonra kötü kokan çamaşırlar için her zaman bize danışabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. 

İlginizi çekebilir: Ev Temizliğinde Sirke Kullanmanın 7 Yolu | Sirkenin Temizlikteki Önemi!