Çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi

Çamaşır Makinesi ve Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir? | Çamaşır Odası Detoksu

Çamaşır odasında yapılacak her toksik giderici hamle, evdeki tüm hava kalitesinin seviyesine etki edecektir.  Peki ama çamaşır odası nasıl detoks edilir? Çamaşır makinası nasıl temizlenir? Çamaşır makinesindeki kireç nasıl giderilir? Çamaşır kurutma makinesi nasıl temizlenir? Hangi doğal yöntemleri kullanmalıyız? Size rehber olacak bir yazıya başlıyoruz. Size rehber olacak bir yazıya başlıyoruz.

Hava kalitesi bakımdan, çamaşır odasının, evinizin en kirli yeri olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bunun en büyük sebebi parfüm, koruyucu ve yüzlerce kimyasal içeren temizlik ürünleri ve deterjanlar. Bu toksik ürünlerden çıkan zehirli gazlar (VOC'ler), temas halinde olduğu her türlü yüzeye yapışır ve sık sık ortamda dolanır. Çamaşır yıkanmadığı halde odaya girilince hissedilen kokunun kaynağı da tam olarak budur.

Çamaşır odasında ve makinelerde genel ve düzenli detoks yapmak, sadece o alanın değil, evim tün genelinde hissedilecek bir hava kalitesi artışını mümkün kılar. Çünkü zehirli kimyasallar bu odanın ötesine geçme ve her alana nüfuz etme özelliğine sahiptir. Çamaşır odasında yapılacak her toksik giderici hamle, evdeki tüm hava kalitesinin seviyesine etki edecektir.

Peki ama çamaşır odası nasıl detoks edilir? Çamaşır makinası nasıl temizlenir? Çamaşır makinesindeki kireç nasıl giderilir? Çamaşır kurutma makinesi nasıl temizlenir? Hangi doğal yöntemleri kullanmalıyız? Size rehber olacak bir yazıya başlıyoruz.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Ev Temizliği Yaparken Kaçınılması Gereken 5 Ürün ve Yerine Kullanabileceğiniz Güvenilir Temizlik Ürünleri

Çamaşır Odası Detoksu

Modern yaşam alanı mimarisinde çamaşır ve kurutma odaları günümüzün popüler tasarımlarıdır. İnsana gündelik yaşamda ciddi faydalar sağlar. Fakat ne yazık ki bu odayı, evin diğer alanlarından farklı kılan detaylar hakkında yeterli bir bilinçlenme söz konusu değil. En basit tabiriyle çamaşır odaları evin genel hava kalitesini belirleyen öneme sahiptir demek mümkün. Neden mi?

Çünkü çamaşır makinasında tercih edilen zehirli ve toksik ürünler, elle temas edilmese bile tehlike oluşturmaya devam eder. Gerek yıkama gerekse de kurutma esnasında ortaya çıkan zehirli uçucu gazlar, alandaki yüzeylere karışır. Bunların sürekli havaya salınmasıyla da evin her alanına nüfuz olur. Yine de doğru yöntemler uygulayarak sorunu minimize etmek hatta sıfırlamak mümkün. Hemen şu 3 adımla çamaşır odası detoksifiye işlemine başlayabilirsiniz.

  1. Zehirli Ürünleri Kaldırın: Öncelikle kaynakları yok etmelisiniz. Yani bir sorunu çözmenin en kolay ve etkili yolu, soruna sebebiyet veren unsurları hiç kullanmamaktır. Çamaşır yıkamada tercih edilen parfümlü, zehirli ve toksik ürünleri kullanmamak odadaki hava kalitesini garanti altına alır. Sadece odadan değil, bu ürünleri evden de çıkarmanız akıllıca olacaktır.
  2. Detaylı Süpürme Yapın: Daha önce de temizlik ürünlerindeki toksik maddelerin uçucu olduğun ve yüzeylere yapıştığını belirttik. Bunları detoks etmek için uygulanacak etkili bir yöntem de oda genelinde detaylı süpürge uygulamasıdır. Sadece zeminle sınırlı kalmamalı, tavan, duvar araları, tezgah altları, çamaşır makinesi ve kurutucu arkasını süpürmek gerekli. Üstelik bu işlemin 3 kez uygulanması önerilir.
  3. Yüzeyleri Temizleyin: Ortamdaki zehirli ürünleri kaldırıp detaylı bir süpürme işlemi yaptınız. Şimdi sıra toksik uçuculardan kurtulmanın etkili adımında. Süpürge ile vakum yapılsa da inatçı toksik maddeler yüzeylerde varlığını sürdürmeye devam edecektir. 3 kez tekrarlanacak yüzey temizliği ile çamaşır odası detokstan istenilen seviyeler yakalanacaktır. Ancak bu işlem için kullanılacak yüzey temizleyici ürünün %100 doğal olmasına dikkat edilmeli. Bu konuda Pureal ürünlerinden destek alabilirsiniz. Bunun için 4 litre suya 1 çay kaşığı Pureal Konsantre ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı ile tüm alanı güvenle temizleyebilirsiniz.
  4. Eğer odada hala koku devam ediyorsa, ısının gücünden yararlanın. Isı odadaki VOC'lerin (zararlı gazlar) hızlı çıkışını sağlar. Çamaşır odalarının genellikle pencereleri olmadığı için en mantıklı yöntem odayı ısıtmak için oda içinde portatif ısıtıcı çalıştırmak olabilir. Portatif ısıtıcıyı odada güvenilir bir alana yerleştirin ve içerinin ısınmasını sağlayın. Bu işlemi birkaç saat yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonunda odadaki fanı çalıştırın ve kapıyı açık bırakın. Koku devam ederse işlem süresini uzatın. 

Doğal Yöntemlerle Çamaşır Makinesi ve Çamaşır Kurutma Makinesi Temizliği

Çamaşır Makinesi ve Kurutucu Temizliği Neden Önemli?

Temizlik için üretilen bir cihazı temizleme fikri ilk bakışta mantıksız gelebilir. Oysa durum bunun tam tersi. Düzenli ve doğru yöntemler ile detoks ve temizleme işlemi yapılmamış çamaşır makinalarında bir süre sonra toksik madde ve küf oluşumu görülür. Aynı zamanda evin genel havasına sirayet edebilecek tiftik, toz ya da mikroplastikler de açığa çıkabilir.

Ayrıca önceden kullandığınız sert kimyasal ve parfüm içeren deterjanlar ve yumuşatıcılar geride toksik kalıntılar bırakır. Bu yüzden Pureal ile temizliğe başlamadan önce makinelerinizi detoks etmenizi öneriyoruz.

Çamaşır Makinesi Temizliği ve Detoks İşlemi

1. Deterjan çekmecesini yerinden çıkarın ve içini Pureal Çok Amaçlı Temizleyici ile temizleyin. 

2. Çekmeceyi Pureal Çok Amaçlı Temizleyici ile temizleyin. Detaylı temizlik için eski bir dış fırçasını kullanabilirsiniz. Son olarak çekmeceyi yerine takın. 

3. Küf ve küf oluşumunu önlemek için ön kapı contasını Pureal Çok Amaçlı Temizleyici ile temizleyin. Bu işlemi sık sık belli aralıklarda tekrarlayın.

4. Aşağıdaki ürünleri birini veya birkaçını makinenin tamburuna ekleyin;

5. Son olarak makineye 1 çay kaşığı Pureal Konsantre ekleyin ve makineyi en uzun ve sıcak programda çalıştırın. Gerekirse işlemi tekrarlayın. 

Çamaşır Makinesi Kireç Çözme İşlemi

  • Eğer kullandığınız su kireçliyle makinenizde kireç oluşumuna neden olabilir. Bu durum ise zamanla makininizin performansını etkiler.
  • Kireç çözmek için; 250 ML Pureal Kireç Çözücüyü makineye dökün ve en uzun ve sıcak programda çalıştırın. Belli aralıklarda işlemi tekrarlamayı unutmayın.

Çamaşır Kurutma Makinesi Temizliği ve Detoks İşlemi

1. Öncelikle makinenin kapağında ve içinde oluşmuş büyük tüyleri ve tozları alın. Su haznesi mevcutsa bunu boşaltın. Filtresini temizleyin. 

2. Arından Pureal Banyo Temizleyiciyi makinenizin içine püskürtün ve mikrofiber bez ile silin.

3. Başka bir beze bolca Pureal Temizlik Sirkesi püskürtün ve bu ıslak sirkeli bezi kurutma makinesinde kurutun. 

4. Son olarak bezle tekrar silin ve işlemi tamamlayın. 

 

İlginizi çekebilir: Evde Küf Kokusunu Doğal Yollarla Gidermek İçin 5 Etkili Yöntem

Çamaşır Makinesi Temizleme Rehberi

Çamaşır makinesi temizleme belirli aralıklarla yapmamız gereken bir işlemdir. Özellikle çamaşır makinenizin kapak lastik bölümünde biriken kirler kötü koku oluşumuna sebep olur. Çamaşırlar yıkandıktan sonra makinenizin temiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak makinenizin görünmeyen kısımlarında biriken kireç ve kirler zamanla çamaşırlarınızın da yeteri kadar temizlenmemesine yol açar.

Çamaşır makinesi hijyeni tertemiz ve mis gibi kokan çamaşırlar için gerekli bir temizlemedir. Çamaşır makinenizin içerisinde biriken kirler kalıcı duruma gelip, sorun daha fazla büyümeden önce mutlaka önlem alınması gerekir. Peki, çamaşır makinesi temizliği yaparken hangi yöntemleri izlemeliyiz? Sağlığımızı tehdit eden kimyasal ürünleri kullanmak yerine hangi doğal yöntemlerle çamaşır makinemizi temizleyebiliriz?

Her evde bulunması muhtemel malzemeler ile çamaşır makinenizi kolayca temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesi temizliğinde etkili Pureal Çok Amaçlı Temizleyici ile de çamaşır makinenizde biriken kir ve kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Belirli aralıklarla kullanacağınız bu sprey ile hem makinenizi temiz tutmuş olursunuz hem de ömrünü uzatırsınız. 

İlginizi çekebilir: Sedef Hastalığı ve Temizlik: Sedef Hastaları İçin Çamaşır Yıkama ve Temizlik Yapma Rehberi

1. Küf ve Kötü Kokan Çamaşır Makinesi Temizliği

Zamanla koku yapmaya başlayan çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke makine temizliğinde oldukça etkilidir. Makinenizin yumuşatıcı bölmesine bir miktar Pureal Temizlik Sirkesi koyarak çalıştırırsanız kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca makinenizin deterjan bölmesini belli aralıklarla temizleyerek deterjan kalıntılarından arındırmalı ve lastik aralarında biriken kirleri de temizlemelisiniz.

Bu bölmelerde kalan kirler kötü koku oluşumuna sebep olabilir. Pureal Çok Amaçlı Temizleyici kullanarak makinenizin ayrıntılı bölmelerini temizleyebilir, Pureal Temizlik Sirkesinden kazana ekleyerek küf ve kirlerden arındırabilirsiniz.

2. Limon Tuzu İle Çamaşır Makinesi Temizliği

Limon tuzu da yine küf ve kireç kalıntılarını temizlemede oldukça etkili bir formüldür. Limon tuzunu beyaz sirke ile inceltip, deterjan bölmesine ekleyerek çamaşır makinesi kirlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Limon tuzu yerleşmiş kirleri kabartarak yok eder. Böylece makineniz küf ve kirlerden arınır, aynı zamanda uzun süre kötü koku oluşumuna sebep olmaz. Belirli aralıklarla bu işlemi tekrarlamak da yararlı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Bulaşık Makinesi Tuzu: Nedir, Ne işe yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

3. Karbonatla Çamaşır Makinesi Temizliği

Karbonatı ev temizliğinin neredeyse her alanında kullanıyoruz. Bir kap içerisinde bir miktar Pureal Temizlik Karbonatını su ile karıştırın ve temizlik için kullanın. Bu karışımı yine deterjan bölmesine ekleyerek çamaşır makinenizde hijyen sağlayabilirsiniz. Evinizde bulunan basit malzemelerle kimyasal ürünlere gerek kalmadan makinenizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz.

Doğal Yollarla Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır kurutma makineleri de belirli aralıklarla temizlenmesi gereken cihazlardır. Filtrelerinde toz ve kir biriktirerek çalışma kapasiteleri zamanla düşebilir. Öncelikle filtre içerisinde biriken kirler sık aralıklarla temizlenmelidir. Aynı zamanda çamaşır kurutma makinelerinin kazan temizliğine de önem vermek gerekir.

Pureal Temizlik Sirkesi yardımıyla kurutma makinenizin hijyenini hiç zaman kaybetmeden tamamlayabilirsiniz. Temizlik sonrasında da bir mikrofiber bez yardımıyla makinenizi kurulayıp, temizleme işlemini bitirebilirsiniz.

Neden Pureal?

Pureal, %100 doğal, bitki ve mineral bazlı içeriğe sahip temizlik ürünleri üreten bir markadır. Siz de Pureal ile çamaşır ve çamaşır kurutma makinelerini doğal ve etikili bir şekilde temizleyebilirsiniz. 

Çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi temizliği hakkındaki tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. 

İlginizi çekebilir: Karbonat ile Temizlik Önerileri | Karbonatın Temizlikte Etkili Olduğu 5 Uygulama