Pureal Doğal Temizlik Karbonatı

Karbonat ile Temizlik Önerileri | Karbonatın Temizlikte Etkili Olduğu 5 Uygulama

Karbonat ile temizlik nasıl yapılır? Temizlikte karbonat kullanmak güvenilir mı? İşte detaylar…

Bu yazımızda karbonat ile temizlik konusuna değineceğiz. Karbonatın temizlik konusunda yeteneklerine çok şaşıracaksınız. Lavabodan zeminlere, fayanslardan derz aralarına, çamaşırdan bulaşığa birçok alanda harika sonuçlar elde etmek mümkün. Üstelik tamamen doğal ve güvenilir!

Karbonat doğal ve etkili bir temizlik malzemesi olduğu gibi kötü kokuları yok etmesiyle de ün yapmıştır. Bu çift yönlü haliyle temizlikte insanlara büyük kolaylık sağlar.

Son yıllarda doğal temizlik hızla yaygınlaşmaya başladı. Karbonat ile temizlik de bu seçeneklerden en popüler olanı. Peki ama karbona ile temizlik nasıl yapılır? Parke karbonatla silinir mi? Temizlikte karbonat kullanmak güvenilir mi? Karbonat ile yatak nasıl temizlenir? Karbonat ile yüzey temizliği nasıl yapılır? Karbonat ile koku nasıl giderilir? İşte detaylar…

Karbonat ile Temizlik Yapabileceğiniz 5 Püf Noktası

Her mutfakta bulunan karbonatların temizlikte mucizevi sonuçlar yarattığını biliyor muydunuz? Tencere diplerindeki inatçı lekelerden çatal kaşıkta çıkmayan yağ lekelerine sayısız alanda etkin sonuçlar elde etmek mümkün.

Ev temizliğinde kullanılan kimyasal içerikli sıradan deterjanların insan ve yaşam alanındaki evcil hayvanlara ciddi zararı olabiliyor. Güvenilir bir temizlik sürecini deneyimlemek ve bunu yaparken etkin sonuçlar almak isteyenler için karbonat ile temizlik konusunda 5 popüler püf noktasına değineceğiz.

1) Tarak ve Fırça Temizliğinde Karbonat Kullanın

Tarak ve fırçaların temizliği köşeli ve fazla girintili bölgeleri olduğu için zordur. Karbonat ile bunu basit hale indirgeyebilirsiniz. Temiz bir kap içerisine bir miktar karbonat döküp içerisine de tarak ve fırçalarınızı koyabilirsiniz. 1 saat beklemeniz yeterlidir.

2) Banyo ve Fayans Temizliğinde Karbonat Etkisi

Banyo ve fayans yüzeylerinde etkin temizlik yapmak çoğu zaman insanı zorlar. Karbonat ise bunu kolay hale dönüştürür. Kuruyken temizlik yapılacak bölgeye karbonat serpiştirin. Sonrasında yumuşak bir bez ile ovalayabilirsiniz. İnatçı lekeler için bu işlemi birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Dilerseniz su ile ıslatarak macun kıvamına getirebilirsiniz. Karbonat yüzeyleri çizmeden temizler ve kokuları giderir. 

3) Parkelerinizi Karbonat ile Parlatabilirsiniz

Parke temizliğinde çoğu zaman kokulu ve popüler yüzey temizleyiciler kullanılır. Oysa bu zararlı yöntem yerine doğal ve etkili bir ürün olan karbonat kullanabilirsiniz. Uygulaması gayet basit. Sıcak suyun içerisine bir bardak karbonat dökün ve karıştırın. Sonra mikrofiber bez ya da mop ile silebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Evde Küf Kokusunu Doğal Yollarla Gidermek İçin 5 Etkili Yöntem

4) Bulaşıklarınızı Yağ Lekesinden Arındırabilirsiniz

Bulaşık makinaları iyi bir temizlik aracı olsa da çoğu zaman çatal ve bıçak gibi ürünlerdeki yağ lekelerini etkili şekilde çıkaramayabiliyor. Bu durumda karbonattan faydalanabilirsiniz. Bulaşık deterjanınızın içine bir kaşık karbonat ilave etmeniz yeterli.

5) Mikrodalga İç Temizliğinde Etkilidir

Karbonat ile temizlik konumuzda son olarak mikrodalga fırınların temizliğine değineceğiz. Kimyasal deterjanların kalıntısı mikrodalga yüzeyinde kalırsa ürün kullanımınızda sorununa yol açabilir. Nemli bir süngere karbonat dökerek iç kısmını temizlerseniz bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Karbonatın Diğer Kullanım Alanları

Karbonat çok amaçlı bir temizleyicidir. Bu nedenle yukarıdaki alanlar haricinde başka onlarca farklı alanda da güvenle kullanabilirsiniz. İşte detaylar

1. Çamaşır ve bulaşık deterjanının etkisini güçlendirmede,  

2. Halılar, ayakkabılar, döşemeler, çamaşırlar ve çöp kovaları gibi pek çok alanın temizliği ve kokusunu gidermede, 

3. Lavabolar, tencereler, tavalar, fayanslar, duvarlar, zeminler, fırınlar ve mikrodalgaların temizliğinde ve kokularının giderilmesinde,

4. Buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, dondurucular, paslanmaz çelikler, tezgahlar, küvetler ve duşakabinlerin temizliği ve kokularının giderilmesinde,

5. Pissu giderlerini açılması ve kokusunun giderilmesinde,

6. Lekelerin ve yağların çizmeden temizliğinde kullanabilirsiniz!

Peki Nasıl?

Çamaşır makinesi deterjanınızın etkisini güçlendirmede veya çamaşırların kokusunu gidermede makinenizin deterjan gözüne bir veya iki ölçek Pureal Karbonat ekleyin.

Çöp kovalarındaki kokuları gidermek için çöp kovasının içine bir veya iki ölçek Pureal Karbonat dökün.

Döşemeler, halılar veya ayakkabılardaki kokuları gidermek için bölgeye dökün ve bir süre bekleyin. Ardından alanı süpürün.

Buzdolaplarındaki kokuların giderilmesinde kullanmak isterseniz bir kase içerisine Pureal Karbonatı dökün. Ardından kaseyi buzdolabına koyun. Karbonat buzdolabı içerisindeki kokuları emecek ve kokuların birbirine karışmasını önleyecektir. Her 10 günde bir karbonatı yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Pissu giderlerini temizlemek, kokudan arındırmak ve açmak için Pureal Karbonatı gidere dökün ve üzerine bir çay bardağı kadar sirke dökün. Bir süre bekleyin ve ardından sıcak su dökün ve işlemi tamamlayın.

Genel temizleyici olarak kullanmak isterseniz karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin ve temizlemek istediğiniz bölgeye uygulayın. Bir süre bekleyin ve silerek temizleyin. Ya da Pureal Karbonatı temizlemek istediğiniz bölgeye dökün ve Pureal Çok Amaçlı ile ıslatın. Bir süre bekleyin ve silerek temizleyin. İnatçı lekeler için sünger ile ovmanız gerekebilir. Böyle durumlarda karbonatı ıslattıktan veya bölgede beklettikten sonra sünger yardımıyla ovarak silin ve temizleyin.

Karbonat ile Temizlik Yapmak Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pek çok kişi temizlik konusunda karbonattan yararlanmak istiyor. Fakat ilk defa denenmek istendiğinde birçok soru işareti ortaya çıkmaktadır. Onlar arasından en popüler sorulara yanıt vereceğiz.

a) Karbonat güvenilir bir temizlik ürünü mü?

Karbonat eğer saf ise tamamen doğal ve güvenilir bir temizlik maddesidir. Fakat başka kimyasallarla karıştırmamaya özen gösterilmesi gerekir. En iyi tercih karbonat ve sudur.

Pureal Karbonat içeriğinde yalnızca %100 saf karbonat bulundurur. Topaklanma önleyici veya parfüm gibi hiçbir kimyasal içermez. 

b) Karbonat ile çamaşır yıkanır mı?

Tabii ki. Çamaşır makinesinde karbonatı güvenle kullanabilirsiniz. Karbonat mükemmel bir koku gidericidir. Bu anlamda özellikle kokmuş giysiler ve spor kıyafetlerini yıkarken deterjan gözüne bir ölçek Pureal Karbonat ekleyebilirsiniz. Ayrıca karbonat çamaşır deterjanının etkisini de güçlendirir. 

Karbonatın temizlik konusunda mucizevi sonuçlar yarattığı son yıllarda daha da gün yüzüne çıkmaya başladı. Lavabolardan banyo küvetine, duş başlıklarından bataryalara kadar evin her köşesinde karbonat kullanımı mümkün. Maddenin temel motivasyonu, sağlıklı ve etkili bir temizlik fırsatı sağlamak. 

Her evde olmazsa olmaz malzemeler vardır. Karbonat da bunlardan biri ve hatta en popüleridir. Sıklıkla yemeklerde kullanılsa da esasen kullanım alanı bununla sınırlı değil. Temizliğin her alanında doğal etkiyi öne çıkaran bir malzemedir. Evde karbonat ile yapabileceğiniz temizlik türlerinden bazıları şunlardır:

  • Karbonat ile Meyve ve sebze temizleme,
  • Karbonat ile Ahşap kesme tahtası temizliği,
  • Karbonat ile Halıdaki kötü kokuyu giderme,
  • Karbonat ile Lavabo içi temizliği,
  • Karbonat ile Mutfak tezgah temizliği,
  • Karbonat ile Tarak ve fırça temizliği,
  • Karbonat ile Parke yüzey temizliği,
  • Karbonat ile Mikrodalga temizliği,
  • Karbonat ile Fırın temizliği
  • Ve çok daha fazlası....

Temizlikte karbonat kullanmanın temel motivasyonu, insana ve çevreye zarar veren kimyasallardan arınmaktır. Yani doğal temizliğin 1 numaralı ürünlerinden biridir. 

Karbonat ile Temizlik Yapılabilecek Yerler

Sağlık ile temizliği bir arada ulaşmak isteyen bilinçli bireyler, market reyonlarında gördüğü ürünlerin masum olmadığı bilir. Bu tür kimyasal içerikli maddelere temizlikte mahkum değiliz. Karbonat ile her türlü inatçı kirin üstesinden gelinebiliyor. Üstelik doğal ve ekonomik. Her alanda kullanımı mümkün. Ofiste, ev temizliğinde, araba farı temizlemede ve çok daha fazlasında karbonat ile temizlik yapılıyor. Püf noktalarını bilmek bu işlem için yeterli olacaktır.

1. Ev Temizliğinde Karbonat Kullanılır

Ev temizliğinde karbonat en çok kullanılan maddedir. Hemen her alanda uygulayabiliyorsunuz. Lavabo içleri, duşakabin camları, küvet, aynalar, camlar, yüzeyler. Şüphesiz doğal ve etkili bir temizlik yaratması bunda 1 numaralı faktör.

2. Ofis Yüzeyleri Karbonatla Temizlenebilir

Ofisler, sık insan popülasyonu olan yerlerdir. Temizlik sıklığı ve gereksinimi, yaşam alanlarına göre daha fazla olur. Karbonat ile temizlik tariflerinde ofis içi uygulamaları da değerlendirebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: En İyi Hava Temizleyici Nasıl Seçilir? Hava Temizleyici Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Konu!

3. Araba Temizliğinde Karbonat Kullanılır

Araba içi de karbonat ile temizlenebilmektedir. Araba içi gibi küçük yerleri özellikle doğal temizlik ürünleri ile temizlemek oldukça önemlidir. 

Temizlik Karbonatı Normal Karbonattan Farklı mı?

Karbonatın birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu da haliyle temizlikte kullanılan karbonat ile yeme içmede kullanılan farklı mı sorunsalını doğurur. Markadan markaya göre değişse de ikisi de aynı üründür. 

Karbonat ve Kabartma Tozu Farklı mı? 

Evet. Karbonat genelde halk arasında kabartma tozu olarak bilinir ama marketlerde satılan kabartma tozunun içeriği farklıdır. Marketlerdeki kabartma tozu içeriğinde karbonat haricinde nişasta gibi bağlayıcılar ve topaklanma önleyiciler vardır. Karbonat ise en saf halidir. Bu nedenle yemekte kabartma tozu yerine karbonat kullanacaksanız daha az karbonat kullanmalısınız. 

Neden Pureal Temizlik Karbonatı?

Pureal Temizlik Karbonatı gıda kalitesinde saf sodium bicarbonate, yani karbonat içerir. İçeriğiden hiçbir parfüm, boya veya topaklanma önleyici kimyasal bulunmaz. Yalnızca saf karbonat içerir.  

Kullandığımız bu karbonat Ankara'nın Beypazarı, Kazan ve Sincan ilçelerinde bulunan trona yataklarından çıkarılmaktadır. Trona (su, sodyum bikarbonat, sodyum karbonat ve bazen sodyum klorür (tuz) karışımıdır) doğal soda külünün en yaygın ve en zengin kaynağıdır. En büyük ve en saf trona yatakları ise, ABD’de bulunan Green River, Wyoming bölgesi ve Ankara, Türkiye’de yer almaktadır.

Karbonat ile temizlik yapmanın 100'den fazla yolu var. Karbonat ile temizlik yapma konusundaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

İlginizi çekebilir: Bulaşık Makinesi Tuzu: Nedir, Ne işe yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Ev Temizliği Yaparken Kaçınılması Gereken 5 Ürün ve Yerine Kullanabileceğiniz Güvenilir Temizlik Ürünleri