Ön yıkama

Ön Yıkama Nedir? Ön Yıkama Nasıl Yapılır?

Ön yıkama yapılan giysileriniz hem daha temiz olacak hem de daha yumuşak bir forma girecektir. Peki, ön yıkama yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi tür deterjanları kullanmalıyız? 

Ön yıkama özellikle kokmuş ve çok kirli çamaşırlar için tercih edilen bir ek programdır. Giysilerde inatçı lekelerin, toz ve kirlerin temizlenmesinde yardımcı olur. Özellikle beyazlarımızı ve ev tekstil ürünlerimizi daha temiz ve hijyenik olması için ön yıkamadan geçirerek yıkarız. Ön yıkama yapılan giysileriniz hem daha temiz olacak hem de daha yumuşak bir forma girecektir.

Peki, ön yıkama yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi tür deterjanları kullanmalıyız? 

Ön yıkama yaparken tercih edeceğimiz deterjanın doğal içerikli ürünler olmasına dikkat etmeliyiz. Ön yıkama yaparken dikkat etmemiz gereken konulara bir göz atalım.

Ön Yıkama Nedir?

Giysilerimizi ön yıkama yaparak yıkama çamaşır makinenizde uygulayacağınız bir yıkama yöntemidir. Her çamaşır makinesinde de ana yıkamadan önce uygulayabileceğiniz yıkama programı bulunur. Normal yıkama süresinden uzun olan bu yıkama yöntemi önden hafif bir yıkama daha yaparak lekelerin daha kolay çıkmasına yardımcı olur.

Ana yıkama öncesi uygulanan bu işlemin süreleri makinelere göre değişiklik gösterebilir. Yeni tip çamaşır makinelerinde ön yıkamanın süresini kendinizin ayarlayabileceği programlarda yer alabiliyor. Ancak ortalama süre 15 dk ila 30 dk arasında değişir. Lekelerin fazla olduğu giysilerinizi ayırarak bu programı tercih edebilir ve leke çıkarmada daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

Ön Yıkama Nasıl Yapılır?

Ön yıkama genellikle çamaşır makinelerinde tercih edilen bir programdır. Ancak elde yıkama ile de bu yöntemi kullanabilirsiniz. 

Ön yıkama yapılacak olan giysilerinizi seçtikten sonra makinenizin ön yıkama gözüne doğal içerikli Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı ilave ederek yıkamayı başlatabilirsiniz.

Ana yıkama öncesi giysileriniz yaklaşık 15dk ila 30dk arasında bir ön yıkmadan geçecektir. Bu işlemi yaparken de makinenizin kapasitesinden fazla giysi ile doldurmayın.

İlginizi çekebilir: Evde Küf Kokusunu Doğal Yollarla Gidermek İçin 5 Etkili Yöntem

Ön Yıkama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giysilerimizde ön yıkama yaparken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek yıkama işlemini gerçekleştirirsek daha verimli sonuçlar elde ederiz. İlk aşama makinenizin programını ayarlamaktır. Sonrasında deterjan gözüne doğal içerikli bir deterjan ilave ederek makinenizi yıkamaya hazır hale getirin. Kullanacağınız deterjanı lekeleri daha iyi çıkarsın düşüncesiyle fazla kullanmayın. Aksi takdirde giysilerinizde deterjan kalıntıları olacaktır. Makinenizin belli miktarda çamaşır yıkama kapasitesi vardır. Bu kapasiteyi göz önünde bulundurarak makinenizi doldurun.

Giysilerinizin içerisindeki etiketlerde yıkama talimatları bulunur. Bu talimatları inceleyerek uygun deterjan ve sıcaklık derecenizi ayarlayın. Yıkama talimatlarına da baktığınızda giysilerinizin düşük sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilir.

O nedenle giysilerinizin kolay deforme olmasını istemiyorsanız yüksek sıcaklıkta yıkama yapmak yerine ön yıkama yapmayı tercih etmelisiniz. Bu programı kullandığınızda siz de giysilerinizin daha temiz ve hijyenik olduğuna şahit olacaksınız.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Ev Temizliği Yaparken Kaçınılması Gereken 5 Ürün ve Yerine Kullanabileceğiniz Güvenilir Temizlik Ürünleri

Ön Yıkama Hakkında Sık Sorulan Sorular

a)     Elde ön yıkama yapılır mı?

Ön yıkmanın sadece çamaşır makinesinde gerçekleşebileceğine dair yanlış bir kanı vardır. Elde yıkama yapacağınız giysilerinizde de bir ön aşama gerçekleştirebilirsiniz. Sıcaklığını ayarladığınız suda giysilerinizi Pureal Doğal Çamaşır Deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Bu aşamada giysilerinizi hafif bir yıkamadan geçirip duruladıktan sonra ana yıkama yapabilirsiniz.

b)     Ön yıkamanın faydası nedir?

Giysilerinizi ön temizlemeden geçirmenin en önemli yararı çıkmayan zor lekelerin daha kolay temizlenmesidir. Aynı zamanda bu aşamadan geçen giysileriniz daha yumuşak ve daha uzun ömürlü olacaktır. Çünkü ön yıkama yaptığınız giysilerinizi yüksek sıcaklıkta yıkamak zorunda kalmazsınız.

c)      Ön yıkamada hangi deterjan kullanılır?

Ön yıkama aşamasında Pureal gibi doğal içerikli deterjanları kullanmanızı öneriyoruz.  

Dış Kaynak: Pre-soaking is the key to refreshing and restoring your clothing