Pureal Doğal Leke Çıkarıcı

Sodyum Perkarbonat Nedir ve Nasıl Kullanılır? - Temizlikte Sodyum Perkarbonatın Gücünü Keşfedin!

Tam olarak nedir bu sodyum perkarbonat? Tertemiz bir ev için sodyum perkarbonat içeren leke çıkarıcıları nasıl ve nerelerde kullanmalıyız? İşte detaylar...

Sodyum perkarbonat belki de birçoğumuzun kullandığı ama içeriğini bilmediğimiz bir ürün. Kullandığınız temizlik ürünlerinin arkalarındaki bilgilendirme yazılarını okuyorsanız mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Çünkü bu ürün aldığınız ev temizlik ürünlerinde kullanılan mineral bazlı beyazlatıcı ve parlatıcıdır.

İsmini duyduğunuzda toksik bir ürünmüş fikri canlanabilir. Ancak sodyum perkarbonat tahmin edilenin aksine çevre dostu, doğal içerikli leke çıkarıcılarda kullanılan bir mineraldir.

Deterjanları güçlendirici bir yapıya sahiptir. Kullanım alanı oldukça yaygın olan bu içerik ile ilgili daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Görünüm olarak beyaz minik toplar gibi olan bu madde suda çözünür, hidrojen peroksit ve sodyum karbonata dönüşür. Böylece zorlu lekeleri çıkarmada; çamaşırları beyazlatma ve parlatmada, lavabo, tuvalet, derz temizliği, yanmış ve yerleşmiş lekelerin temizliğinde oldukça etken bir maddedir.

Peki, tam olarak sodyum perkarbonat nedir? sodyum perkarbonat nasıl kullanılır? sodyum perkarbonat nerelerde kullanılır? sodyum perkarbonat ne işe yarar?

Sodyum Perkarbonat Nedir?

Soyum perkarbonat, sodyum karbonat ve hidrojen peroksitten yapılan beyazlatıcı bir tozdur. Bir tür deterjan güçlendirici olan bu madde sayesinde temizlikteki her alanda daha az zaman harcarsınız. Çünkü en zorlu kirlerde ve lekelerde bu mineral oldukça etkilidir.

Özellikle bebek giysilerindeki lekeleri yok etmek pek kolay değildir. Ancak sodyum perkarbonat içeren leke çıkarıcılar sayesinde bu lekelerden de kolayca kurtulmanız mümkün. Sodyum perkarbonat bu isimle bilinse de şu isimlerle de karşınıza çıkabilir:

Sodyum Perkarbonat diğer adları şunlardır:

 • Sodyum karbonat peroksit
 • Sodyum karbonat peroksi hidrat
 • Perdoks
 • PCS
 • SPC
 • Katı hidrojen peroksit

Sodyum Perkarbonat Nerelerde Kullanılır?

Sodyum perkarbonat kullanım alanı oldukça yaygın bir üründür. Güçlendirici özelliğe sahip bir mineral olup her alanda temizliği ve hijyeni daha kolay gerçekleştirebilmenizi sağlar. Çamaşır, bulaşık, tekstil, yanmış ve kalıcılaşmış lekeler gibi zorlu alanlarda bile etkilidir. Kullanılan bu malzeme toksik bir ürün olmayıp, tamamen doğal içeriklerle üretilir.

En yaygın kullanım alanlarına bir göz atmanız için ayrıntılı olarak maddeledik. İşte detaylar…

Sodyum perkarbonat mineralinin kullanıldığı popüler alanlar şunlardır:

 1. Çamaşırların temizlenmesi ve lekelerin çıkarılmasında,
 2. Beyaz çamaşırların beyazlatılmasında,
 3. Renkli çamaşırların ağartılmasında,
 4. Ev temizlik ürünlerinde bir ağartma ve temizlik maddesi olarak,
 5. Yüzey temizliği, fırın temizliği, banyo temizliğinde,
 6. Havalandırma sistemlerinin temizliğinde kullanılabilir.

Temizlikte Sodyum Perkarbonatın Gücünü Keşfedin!

En sık sorulan sorulardan birisi de sodyum perkarbonat nasıl kullanılır ve ne işe yarar sorusudur. Leke çıkarıcı seçiminizi yaparken temizliğinizi daha pratik bir hale getirebilmek adına Pureal Çok Amaçlı Doğal Leke Çıkarıcı gibi sodyum perkarbonat içeriği yüksek leke çıkarıcıları tercih edebilirsiniz.

Böylece bulaşıklarınızın sararmadan daha beyaz görünmesine, çamaşırlarınızın lekesiz ve beyaz görünmesine, metal yüzeylerinizde yerleşmiş kirlerin çok daha kolay bir şekilde yok olduğuna tanıklık edeceksiniz. Üstelik bebek giysilerinin temizliğinde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Çamaşır Temizliği ve Lekelerin Çıkarılmasında

Çamaşırlardaki lekelerin çıkarılmasında, beyaz çamaşırların daha beyaz, renkli çamaşırların daha parlak gözükmesinde sodyum perkarbonat harika bir tercihtir.

Sodyum perkarbonat beyazların, renklilerin, bebek giysilerinin ve lekeli giysilerin temizliğinde oldukça etkilidir. Pureal’in yüksek sodyum perkarbonat içerikli leke çıkarıcısını tercih ederek lekeli, sararmış ve solmuş giysilere veda edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken çamaşır makinenizin tamburuna bir ölçek eklemek. Dilerseniz suda bekletme aşamasında da güvenle kullanabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Parfümler ve Gündelik Hayata Etkileri | Parfüm Nedir? - Nelerde Bulunur? - Zararları Nelerdir? - Nasıl Kaçınırız?

Mutfak Temizliğinde Etkili ve Doğal Çözüm

Mutfak en zorlandığımız kirler ocak, fırın gibi metal yüzeylerde oluşan yanmış ve yapışmış yağ lekeleridir. Düzenli temizlenmediğinde ne yazık ki bu lekeler yerleşiyor ve temizlemesi oldukça zor bir hal alıyor.

Mutfak temizliğinde hem etkili hem de doğal bir çözüm yolu arıyorsanız Pureal’ın yüksek sodyum perkarbonat içeriğine sahip leke çıkarıcısını kullanabilirsiniz. Leke çıkarıcıyı alana serpin ve ıslatın, bekletin ve silin. Hepsi bu kadar!

Banyo ve Derz Temizliğinin Etkili ve Doğal Çözüm

Banyolar ev temizliğinde en fazla özen gösterdiğimiz alanlardır. Hijyen sorununun en fazla yaşandığı banyolar, yeterli şekilde temizlenmediğinde mikrobun tüm eve yayılmasına neden olabiliyor. Sararmış küvetler, küf oluşumları, kireç gibi banyolarınızda oluşan zorlu lekeler için birçok alternatif temizleyici deneyebilirsiniz.

Ancak içeriğinde sodyum perkarbonat gibi destekleyici madde bulunmayan temizleyiciler ve leke çıkarıcı ne yazık ki banyo hijyeninin sağlanmasında yeterli olmaz. Bu içerikle desteklenmiş ürünleri etkili banyo temizliği için kullanabilirsiniz.

Pureal Çok Amaçlı Doğal Leke Çıkarıcısını banyodaki yüzeylere (tuvalet, duşakabin vb.) veya direkt olarak derze serpin ve ıslatın. Bir süre bekletin ve silerek temizleyin. 

Yüzeyleri ve Çamaşırları Dezenfekte Etmede

Sodyum perkarbonat doğal bir dezenfektandır ve iyi bir küf ve kireç önleyicidir. Bu nedenle yüzey ve çamaşırların dezenfeksiyonunda güvenle kullanılabilir. Tek yapmanız gereken yüzeye serpmek, ıslatmak, bekletme ve silmek. Çamaşırların dezenfeksiyonu için ise çamaşır makinesinin deterjan gözüne bir ölçek eklemeniz yeterlidir. 

Pureal Çok Amaçlı Doğal Leke Çıkaracı Yüksek Miktarda Sodyum Perkarbonat İçerir!

Kullandığınız leke çıkarıcılar yüzeysel kir ve lekeleri çıkarsa bile zorlu lekelerle savaşmada pek etkili olmayabilir. Özellikle çocuklarınızın ve bebeklerinizin giysilerinde oluşan zorlu lekeler, sararmalar ve solmalar için ek bir ürün olarak leke çıkarıcı kullanılmalıdır.

Her leke çıkarıcı da beklediğiniz performansı vermeyebilir. Pureal Çok Amaçlı Doğal Leke Çıkarıcı yüksek oranda sodyum perkarbonat içererek lekeli tüm giysilerinizin tertemiz ve hijyenik olmasını sağlar. Ayrıca beyaz çamaşırların daha beyaz, renkli çamaşırların ise daha parlak olmasını sağlar. Çok amaçlı kullanımı ile sadece çamaşır değil tüm yüzeylerde de etkili ve güvenilir bir kullanım sağlar. 

İlginizi çekebilir: Suni Deri Nasıl Temizlenir? 5 Adımda Etkili Temizlik!

İlginizi çekebilir: Ev Temizliğinde Sirke Kullanmanın 7 Yolu | Sirkenin Temizlikteki Önemi!